openbare scholen, waar geen of weinig schoolgeld werd betaald. De klassen waren vaak erg groot (50 of meer). Het bijzonder lager onderwijs (meestal godsdienstig) liet veelal betalende en niet-betalende leerlingen toe. Voor wie direct na de lagere school ging werken, waren er avond scholen. Ook de grote fabrikanten stelden hun eisengeschoold personeel. Hiervoor richtten zij fabrieksscholen op. 8. Handel en wandel in de Barteljorisstraat De Barteljorisstraat, een straat in het hartje Haarlem. Rond 1800 waren de meeste percelen nog woonhuizen, met hier en daar een winkeltje ofwerkplaats. Na de komst van de paardentram in 1878 kwam dë middenstand tot bloei. In 1900 was het een belangrijke winkelstraat geworden, zonder woonhuizen. De Barteljorisstraat liep voorop met allerlei moderne voorzieningen. Electrische verlichting was er al in 1900, in 1912 werd de straat geasfalteerd en het jaar daarop werd de winkeliersvereniging opgericht. In 1975 werd de straat gesloten voor verkeer en voorzien van sier bestrating. Al in het begin waren zaken in textiel en luxe- en huishoudelijke artikelen het sterkst vertegenwoordigd. De meeste winkels wissel den vaak van eigenaar en bestemming. Vier winkels dateren nog uit de vorige eeuw. 9. De laatste kathedraal Haarlem was al sinds 1853 een bisschopsstad, maar had nog steeds geen echte kathedraal. De bouw van de nieuwe St. Bavo begon in 1895. Deze kerk moest een symbool worden van de kracht van het Roomskatholicisme en de gelovigen een gevoel van trots en geborgenheid geven. De architect was Jos. Cuypers, die talloze ontwerpen maakte voordat de kerk zijn uiteindelijke vorm kreeg. Al in 1898 kon een deel van de kerk in gebruik worden genomen, maar het duurde nog tot 1930 voor de zware vierkante torens voltooid waren. Haarlems kathedraal was de laatste die in Nederland werd gebouwd. 403

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 405