te voorschijn. Uiteindelijk bleek het een oost-west lopende palenrij van 33 m lengte te zijn, bestaande uit 19 palen. Tijdens de opgraving in oktober en november werd een greppel, opgevuld met scherven en ander huisafval gevonden. Datering van dit complex: ca. 1600-1650. Ondanks dit alles vorderde het opruimen van het oude materiaal gestaag. Ook dit jaar verleende het I.P.P. uit Amsterdam weer assistentie en anderzijds assisteerden ook wij weer de Oudheid kamer te Beverwijk bij hun werkzaamheden. Het ledenaantal is dit jaar flink gegroeid. Het museum breidt zich langzaam uit. Ans Wiek Werkgroep Beverwijk Onderstaand volgt een overzicht van de activiteiten van de werk groep in 1977 in Beverwijk en Heemskerk: De restauratie van de Grote Kerk in Beverwijk vormde aanleiding om nabij de muren enkele 'kijkgaten' te graven. Het kerkgebouw is een driebeukige rechtgesloten hallenkerk en dateert uit de 14de en 15de eeuw. In een put, gegraven langs een muur aan de zuid zijde van het middenschip, werd een fundering gevonden die reikte tot ca. 2 meter diepte en was opgebouwd uit afwisselend lagen kloostermoppen en lagen tufsteen (met lengten van 27-28 en 40 cm en dikten van 8-10 cm). Het aantreffen van (secundair gebruikte?) tufsteen doet vermoeden dat hier al in de 10de of 11 de eeuw een kerk heeft gestaan. De fundering van de zuidbeuk is uit kloostermoppen opgebouwd; een weggehakt fundament, dat zich ten oosten van de oostmuur van de zuidbeuk heeft bevonden wijst mogelijk op een oudere zuidbeuk. Van het fundament van de noordbeuk, oorspronkelijk daterend uit het midden van de 15de eeuw, bestaan de onderste lagen uit kloostermoppen terwijl de rest is opgebouwd uit stenen van het formaat 22,5 x 11 x 4- 5 cm. Op ca. 3 meter onder het maaiveld nabij de kerk werd met behulp van een grondboor een humeuze laag aangetroffen met enkele scherfjes, mogelijk daterend uit de periode rond het begin van de jaartelling. Het ligt in de bedoeling komend jaar de onderzoe kingen hier voort te zetten. 410

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 412