Bij het verlengen van de Jan Ligthartstraat in Heemskerk werden op ca. 1 meter onder het maaiveld scherven uit de Ijzertijd gevon den. Reeds eerder dit jaar konden hier waarnemingen verricht worden bij de aanleg van een grote PWN-leiding. De scherven zijn o.a. afkomstig van dubbelconische potten, met soms geome trische versiering; ook enkele grotere fragmenten van potten kwamen tevoorschijn. Door activiteiten in de Romeinse tijd en vanaf de vroege Middeleeuwen, uit welke perioden ook scherven werden aangetroffen, is het oorspronkelijke bewoningsniveau uit de Ijzertijd grotendeels verstoord. Wel waren op één plek nog ploegsporen zichtbaar. Grenzend aan deze vindplaats ligt een terrein van ca. 6 ha waar in 1978 begonnen wordt met de bouw van een woonwijk, zodat mogelijkheden voor verder onderzoek aanwezig zijn. Het tracé van eerdergenoemde PWN-leiding, dat loopt vanaf de duinen tot aan de spoorlijn Beverwijk-Uitgeest ter hoogte van de Communicatieweg, werd op een tiental plaatsen bezocht. Bij de kruising van deze leiding met de Hoogdorperweg in Heemskerk werd op ca. 2 meter diepte een laag met ploegsporen aangetrof fen; bovendien kwamen ook hier scherven uit de Ijzertijd en later tevoorschijn. Een deel van het tracé loopt in de Zuider Maatweg of Zuider Maatdijk, die vanaf ongeveer de 12de eeuw samen met de Sint Aagtendijk een waterkering vormde. Toen laatstge noemde dijk in de 2de helft van de 13de eeuw in noordoostelijke richting verlengd werd, bleef de Zuider Maatweg een waterschei ding tussen 2 polders. Op enkele plaatsen kon het profiel vastge legd wordenook waren duikers, opgebouwd uit kloostermoppen zichtbaar. Deze duikers zijn wellicht in de dijk gelegd na een uitspraak van heer Gerrit van Assendelft in 1521 waarbij tussen Heemskerk en Uitgeest een regeling werd getroffen betreffende de afwatering naar de Langemeer (nu: Uitgeestermeer). Tot slot kan nog vermeld worden dat ook begonnen is met een onderzoekje bij de Lutherse kerk aan de Koningstraat in Bever wijk, weliswaar een kerkgebouw uit het eind van de 18de eeuw maar van oorsprong daterend uit de 17de eeuw. R. van Gulik 411

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 413