De Stichting „Diogenes Haarlem" in 1977 Wanneer de redactiecommissie van het Jaarboek opnieuw de Stichting „Diogenes Haarlem" in de gelegenheid stelt een jaar overzicht te publiceren, dan is dit voor „Diogenes" van grote betekenis uit hoofde van het contact met een brede kring van geïnteresseerden. Het is een jonge stichting niet aan te wrijven dat zij, stoelend op zeer beperkte middefen, niet kan beschikken over een bloeiende propaganda- en publiciteitssector. Alle activiteiten van bestuursleden moeten plaatsvinden in 'vrije' uren. Het bestuur is er van doordrongen, dat „Diogenes" alleen kan bloeien wanneer uit brede kring belangstelling en steun wordt ondervon den. Daarom hebben de activiteiten in 1977 zich in sterke mate gericht op intensivering van het contact met donateurs en op uitbreiding van hun aantal. Een actie met folders heeft in dit opzicht duidelijk vrucht gedragen. Gaarne zouden wij met behulp van een eenvoudig blad, bijvoorbeeld halljaarlijks ver schijnend, een hechtere vorm aan de betrekkingen geven. Maar weer, de beschikbare middelen zijn minimaal. Hoewel enthousiasme en inzet bij „Diogenes" niet ontbreken, wordt een verdere bemoeilijking gevonden in de domper die subsidiebeperkingen en een dreigende subsidiestop op de activi teiten van restaurerende instellingen hebben gezet. Die stop is een strop die om aller nek voelbaar is. De doelstelling van „Diogenes" houdt in, dat gerestaureerde monumenten de schoonheid en de leefbaarheid van de oude stad moeten bevorderen. Leefbaarheid houdt in: betaalbaarheid van de huren onzer panden. Deze nu worden, indien restauraties dank zij subsidies worden uitgevoerd, in sterke mate bepaald door de hoogte van de aankoopkosten. Dat op dit terrein de situatie in minder dan tien jaren in buitengewoon ongunstige zin veranderd is, behoeft geen verder betoog. Met de grootste spijt moeten wij constateren, dat ook in 1977 geen aankoop mogelijk was, hoewel verkrottende monumentale panden nog legio aanwezig zijn. In 1977 kwam slechts één pand tot restauratie, het buurhuis van 417

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 419