mooi, lekker rustig, misschien te rustig. Het was een belangrijk besluit van het stadsbestuur deze centrumbestemming te kiezen, getuigend van gevoel voor cultuurwaarden. Het resultaat van de pleinverandering is in diverse opzichten geslaagd, maar toch niet zonder meer goed. Bij de aankleding is er bijv. misgekleund met de keuze der lichtmasten, die in relatie met de fijngedetailleerde gevelwanden een onmiskenbare schaalverstoring teweegbrengen en een onprettige, egale verlichting geven. Als men verwachtingsvol de Grote Houtstraat uitkomt, want het plein nodigt uit en het zicht op de noordwand is mooi, en men ziet dan achtereenvolgens een telefooncel reclamezuil verkeers bord, merkwaardigerwijs midden in het straatprofiel, als een mo(nu)ment van proza, dan denkt men „soit", maar als men dan naar rechts kijkend zo'n stel stadionlichtmasten en dan nog een grootschalig zwart stuk dynamiek daarbij ziet, dan vraag je je af, hoe men zo iets bij elkaar kan bedenken als voorgrond voor de fijne schaal van de Yishal en de kleine huisjes tegen de Bavo- kerk. De Yishal staat welhaast meer in de marktruimte dan dat hij de ruimte begrenst. Door -zijn gebondenheid aan de hoge kerk erachter is hij niet meer als straatmeubilair te kenschetsen, maar het scheelt toch niet veel. Vandaar dat men zorgvuldig moet zijn met het plaatsen van ander straatmeubilair. Momenteel wordt weer gestudeerd en gediscussieerd over die verlichting en de opstelling der beeldhouwwerken. Het plaatsen van beelden is een aparte problematiek. Het aanvoelen van maat, schaal, sfeer en relatie komt eraan te pas. De verschillen van opvatting over de plaatsing van het grote beeld van Lourens Coster illustreren de moeilijkheid van die opgave. In de open ruimte van een plein speelt een monument, vaak zonder dat men zich dat realiseert, een samenbundelende rol. Het staat, als het goed is, in relatie met de pleinwanden of althans enkele daarvan. Soms beheerst het als een centrum het gehele open gebied en de omheiningsfunctie van de gevelwanden. Men ervaart een maat tot aan het beeld en een maat er voorbij, maten die overigens moeilijk te schatten zijn. Als zodanig is dit een interessant middel om maatsuggesties op te roepen. Een 39

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 41