zelden op grote schaal. De bulldozer is een machtig apparaat, dat men keer op keer in de stad in werking ziet. Weinigen helaas beseffen, dat hetgeen nü verloren gaat een definitieve en verdere verminking van de stad betekent. De taak van Diogenes" blijft, parallel aan de strijd van de Vereniging 'Haerlem' tegen opper machtige destructieve krachten, redden wat er te redden valt. Honderd keer beter iets gedaan dan niets. Wij zijn het ook tegen over toekomstige generaties verplicht. Het zal de lezers weinig interesseren dat het bestuur zich in 1977 ijverig bezig gehouden heeft met de consolidatie van de positie, welke aan huizenbezit inherent is: contacten en contracten met huurders, collectieve verzekeringen, etc. De voorbereiding van de restauratie van Groot Heiligland 22 (tot twee woningen) en van Korte Wijngaardstraat 14 (tot één woning) vergde veel zorg, in het bijzonder de pogingen om nog subsidies te verwerven. Wij mogen stellen, dat de goede reputatie welke „Diogenes Haarlem" als niet-commercieel ingestelde stichting bij de overheid geniet, de kansen groot maken op een restauratie in 1978. Veel gecompliceerder ligt de restauratie van Donkere Spaarne 50, het pand dat het Gemeentebestuur in het Monumentenjaar (1975) onder bepaalde voorwaarden aan „Diogenes" schonk. Terwijl de restauratieplannen voor het pand reeds jaren geleden voltooid werden, levert het enorme achterterrein nog onoverko melijke moeilijkheden op door de in erbarmelijk slechte staat verkerende belendingsmuren. Het achterterrein leent zich uitste kend voor de bouw van enige woningen, die toegankelijk zouden moeten zijn via Donkere Spaarne 50. Zolang voor deze zaken geen oplossing door de overheid geboden wordt, stagneert de restauratie. Veel beraadslagingen op verzoek van de overheid, wijkbewoners en projectgroep vonden plaats i.z. een veertiental panden in de Heilige Landen, welke in het bezit zijn van de gemeente. Deze panden zijn voor het kleinste deel monumentpanden, de overige zijn zgn. 'beeldbepalend'. Ze zijn vrijwel alle bewoond. Hoewel het bestuur niet terugdeinst voor een overdracht aan „Diogenes", gevolgd door restauratie of renovatie, zitten er zoveel haken en ogen aan deze gevoelige materie, dat „Diogenes" zeer beslist niet 420

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 422