Over de Vrienden van de Grote Kerk te Haarlem In het Monumentenjaar-1975 waren er vier gebeurtenissen die mij op het idee brachten om de duizenden belangstellenden, die dat jaar deelnamen aan de rondleidingen door en aktiviteiten van de Bavokerk te 'mobiliseren' tot een wat duidelijker herkenbare groep, een vereniging of iets dergelijks. In vergelijking met voorgaande jaren was het aantal deelnemers aan de excursies door de kerk enorm toegenomen, zelfs verdub beld. Op Pinksterzaterdag van dat jaar bezochten twee- a driedui zend belangstellenden de toen gehouden 'Bavodag'. Na afloop van een rondleiding ontving ik van een deelnemer een gift van vijfentwintighonderd gulden voor het poetsen en vernissen van een grote koperen kaarsenkroon. En in juni leidde ik een vijftigtal 'Vrienden van de Grote Kerk te Dordrecht' door onze aloude Baaf! (Hun vereniging telde toen ongeveer vijfhonderd leden, thans ruim zevenhonderd). De lezer begrijpt: als men dit alles in één seizoen ervaart en je komt dan ook nog met een dergelijke 'gemobiliseerde groep' in kontakt, dan is het plan geboren! Op zaterdag 11 oktober 1975 werd tijdens een door de rondleiders van de Grote Kerk georgani seerde concertavond officieel de Kring „Vrienden van de Grote Kerk te Haarlem" opgericht. Tijdens dat concert trad het befaamde Jongens- en Mannenkoor van de kathedrale basiliek Sint Bavo op onder leiding van Jan Valkestein met als organist Bernard Bartelink. Tevens verleenden Herman van Vliet, orga nist, en Leen de Borst, hoboïst, muzikale medewerking aan deze voor Haarlem historische avond De leden van het werkcomité van de Stichting Restauratiefonds Grote- of Sint Bavokerk te Haarlem stemden er in toe dat de Kring van Vrienden tot één van haar werkgroepen zou behoren, 'Commissie VI'. Zo behoefde in Haarlem op cultuurhistorisch gebied niet iets nieuw opgericht te worden. Bovendien was het voor de presentatie naar buiten ook van groot belang dat de 423

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 425