groot, ruimtedominerend element is in staat allerlei kleinere zaken, zoals auto's, kraampjes aan zich ondergeschikt te maken. We zien dat bijv. bij de Markt in Gouda met zijn centraal gesi tueerde stadhuis, waardoor de geparkeerde auto's minder hinder lijk lijken. Het Haarlemse Coster-beeld kan dat ook, zij het in beperkte mate. Het is met zijn grote sokkel een echt 19de-eeuws beeld dat in staat is ruimten te vullen, zeker als het naar zijn aard midden in die ruimte staat, waarbij zijn verticale gestalte het voordeel heeft van zelfstandigheid, maar het probleem kent van nadrukkelijk heid, die enigerlei concurrentie slecht kan velen. De nieuwe aankleding van de Grote Markt vertoont een voorkeur voor het accentueren van een herkenbare wiskundige vorm. Dat is niet ongewoon voor onze generatie. We zien dan ook de rij van geschoren linden voor de noordelijke gevelwand kaarsrecht de rechthoekzijde volgen en niet, zoals men verwachten zou, meebuigen met die wand. Eertijds had de oorspronkelijke middeleeuwse pleinvorm met zijn toevalligheden iets gemoedelijks en schilderachtigs. Met name de ruimten om de Grote Kerk vloeiden gaandeweg in elkaar over. De bouw van de Vleeshal en de huizen daarnaast, merk waardigerwijze vóór de grote ingangsportalen van de kerk, hetgeen welhaast typerend voor de Nederlandse volksaard en opvattingen van die dagen is, gaf de Markt zijn huidige vorm, minder gemoedelijk maar wel duidelijker, meer in overeenstem ming met het streven naar bewust ontworpen helderheid en schoonheid. Is zo'n ruimte leeg, dan komt alles aan op de mooie wanden, goede verhoudingen, fraaie afwerking. Wat onedel is, stoort des te meer. Vandaar, dat men nu sterker dan voorheen de deels matige kwaliteiten van de gevelwanden van de Grote Markt ervaart. In vroeger eeuwen waren de pleinwanden samengesteld door fraaie topgevels met speelse beëindigingen en bescheiden perceelbreedten, waar het brede front van de Gravenzaal mooi mee contrasteerde. Nu is er in hoofdzaak sprake van lijstgevels, sommige aardig, maar andere met lelijke tekortkomingen. Een ruimte, ook al is hij goed van maat, is niet vanzelf mooi. De archi tectuurkwaliteit van de wanden moet meedoen. Of het moet zijn, 40

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 42