ging en verbreiding van de katholieke geloofsleer. Fons Diepen- brock bleek daarbij een inventief man te zijn, die de harde reclame niet schuwde. Hij wist daarin, als hij de grote massa wilde bereiken, toch altijd een speels element te brengen. Zijn befaamde paasloterijen zijn bij de nu oudere generatie nog niet in het vergeetboek geraakt. Maar een van zijn serieuze en ingrijpende acties was wel de kosteloze verspreiding onder niet-katholieken van de toentertijd bekende cathechismus van Klug. Na de oorlog kreeg zijn organisatie een andere structuur in de „Katholieke Actie waarvan hij landelijk secretaris werd. Daar naast vervulde hij nog tal van andere functies, onder meer was hij actuarius bij de kerkelijke rechtbank in het bisdom Haarlem, redacteur van Sursum Corda, richtte hij de Couturier-beweging op en was hij bisschoppelijk commissaris bij de KRO, voor welke omroep hij een serie praatjes hield over liefde en gezin. De open lijke waardering bleef niet uit: in 1957 werd hij benoemd tot geheim kamerheer van de paus. Fons Diepenbrock was een beminnelijk en erudiet mens, een priester met een geacheveerde levensstijl, een man, die soms ook uit verlegenheid sterk kon relativeren. Hij moet zich wel eens geremd gevoeld hebben door de voorzichtigheid, waartoe hij zich binnen de spelregels van de kerkelijke hiërarchie gedwongen voelde. En hij moet het daarom als een bevrijding gevoeld hebben, toen de voorspelling, dat hij mgr. Huibers als bisschop van Haarlem zou opvolgen, een valse profetie bleek te zijn. Dat hij tenslotte benoemd werd tot conrector van het ziekenhuis Sint Joannes de Deo, wekte aanvankelijk bevreemding in zijn naaste omgeving. De zielszorg in een ziekenhuis leek een ander karakter te vragen dan dat van Fons Diepenbrock. Maar juist die jaren heeft hij beleefd als de voltooiing van zijn waarachtig pries terschap. Wim Helversteijn 436

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 438