orkest werd, Marinus Adam om als eerste violist zijn medewer king te gaan verlenen. Daarvoor echter, eerst onder de dirigenten L.C. Walther Boer en Nico Gerharz, had hij het orkest enige keren bij concertuitvoeringen met succes gedirigeerd. Steeds meer werd hij gevraagd om als plaatsvervanger van de officiële dirigent op te treden, vaak na slechts korte, maar ook zelfs zonder enige voorbereiding. Dikwijls heeft Adam zo een concert moeten redden. Zijn benoeming eindelijk tot tweede dirigent van het orkest, later zelfs tot eerste dirigent voor enkele jaren, was alles zins gerechtvaardigd en ook artistiek verantwoord. Marinus Adam verstond voortreffelijk de kunst om programma's samen te stellen, meest van romantisch karakter. In het betrouw baar begeleiden van solisten was hij een meester. Talrijke kunste naars, ook musici van internationale reputatie, hebben hiervan getuigd. Inderdaad is Marinus Adam zo van zeer grote betekenis voor het Noordhollands Philharmonisch Orkest geweest. In benauwend moeilijke omstandigheden, vooral gedurende de oorlogsjaren bleef hij op zijn post, bleef de bindende kracht die het voortbe staan van het orkest heeft verzekerd. Door de concerten, die hij met het orkest in de donkerste tijden van ons volksbestaan is blijven geven, kon aan talloze toehoorders sterke morele steun geschonken worden. Zij hebben Marinus Adam later daarvoor grote dank betuigd bij elke gelegenheid, die zich daartoe voor deed, zoals bij de viering van zijn zilveren jubileum als dirigent van het orkest en daarna in 1959, toen hij veertig jaar aan het orkest verbonden was. Een bijzondere plaats had hij veroverd in de harten van de jeug dige bezoekers van de toenmalige schoolconcerten. Op deze concerten wist Adam steeds letterlijk en figuurlijk de juiste toon te treffen. Daarvoor heeft de jeugd hem op het laatste onder zijn leiding gegeven schoolconcert op 1 oktober 1965 geestdriftig gehuldigd. Die huldiging kon weer veel, maar niet alles goed maken van wat hij aan miskenning en teleurstellingen had moeten ondervinden. De vele amateur-musici, verenigd in verschillende ensembles waarvan Marinus Adam eveneens dirigent was, bewaren blij- 440

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 442