dat de monumentale gebouwen op het plein sterk domineren, zoals in Gouda of Delft. Daar blijkt de bescheidenheid van de huizen aan de Markt goed in het totaalbeeld te passen. Ten opzichte van die bescheidenheid komen de prachtige hoofdge bouwen des te beter uit. Ook de storingen zijn daar ondergeschikt. Overigens kan van de Haarlemse Grote Markt-bebouwing zeer positief gewaardeerd worden, dat de lijstgevels een onderling verwante hoogte en schaal hebben. Alleen het forse karakter van „Trou", het vroe gere sociëteitsgebouw, valt door zijn onbescheidenheid enigszins uit de toon, anderzijds is zijn mededeelzaamheid door de grote ramen en vele versieringen wel genoeglijk voor het plein. Er is nog een andere factor, die voor de beleving van een plein belangrijk is. Dat is de relatie van de gevelwanden tot hun voor ruimte c.q. de pleinbestrating met alles wat die ruimte indeelt en karakteriseert. Op oude afbeeldingen ziet men een pomp staan op het marktgedeelte voor het stadhuis. Men kan de maatrelatie proeven van het pleingedeelte tussen de pomp en de gevelwanden daar in de buurt. De gevels kwamen ten opzichte van dat goed geproportioneerde straatmeubel groter uit. Verder is reeds op de afbeelding een soort ruimtewerking waarneembaar tussen de pomp en die gevels, die dan weer in een spanningsrelatie staat met de verdere ruimte. De pomp lijkt een stuk plein te vullen. Hij voert de relatie van de beide haaks op elkaar staande gevelwanden op. Een hoek die gevuld wordt, krijgt daardoor een bepaalde karakteristiek, wordt een plek met inhoud. Overigens kan men opmerken, dat de hoeken in de Grote Markt niet echt leeg zijn. Er is sprake van een extra ruimte in de vorm van een uitloop van een straat. Het is karakteristiek voor die middeleeuwse straatjes, dat ze zó nauw zijn, dat het interieur effect ook van de grote ruimte gehandhaafd blijft. Men kan de straatjes nauwelijks inkijken en indien men er al in kan kijken zoals bijv. de Zijlstraat, dan wordt de straatruimte weer ingekort door een vooruitspringend huis, het hoekhuis van de Groen markt. De Zijlstraat is door zijn ingeperkte maat juist een bijdrage voor deze zichtrichting. Hetzelfde geldt voor de inkijk in de Grote 42

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 44