Op de bladzijde tegenover de Kroniek vindt u commentaren bij enkele gebeurtenissen cursief afgedrukt. 450 Minder mensen in meer huizen (1 januari 1977) Het bevolkingscijfer van Haarlem loopt snelwellicht te snelterug. In 1967 bereikte Haarlem de top van 173.000, op 1 januari 1977 was het gedaald tot onder de 163.000. In tien jaar een daling van meer dan 10.000, aanvankelijk vrij lang zaam, maar de laatste jaren varieerde de afname tussen de 1500 en 2500 per jaar. Ook steeg het percentage bejaarden (ouder dan 65 jaar) tot 14,5 percent van de bevolking en daalde (eveneens opnieuw) het aantal geboorten van 10,8 per duizend inwoners naar 10,1. In 1946 was het nog 28,9. En toch steeg het aantal woningen. In 1967 was het 45.000, in 1977 was dit gestegen tot 56.000. Dus: meer woningen, maar minder bewoners en ook minder bewoners per woning. En toch nog een groeiend aantal woningzoekenden, dat in het verslagjaar de 7000 zou overschrijden. De cijfers worden verklaard door veran derende levensgewoonten: geboortebeperking, eerder zelfstandig wonen van jongeren, behoefte aan meer woningruimte per gezinslid. De bevolkingsterugloop heeft consequenties op tal van terreinen. In het verslagjaar is een studie begonnen naar de wijze waarop het aantal scholen beperkt zou moeten worden. Want: minder mensen, kleinere gezinnen heeft ook tot gevolg minder kinderen. Toch moet elke buurt zijn school behouden, want je kunt kleine kinderen niet te ver wegsturen voor onderwijs. Er is een discussie begonnen, aan de hand van een discussienota samengesteld door vertegenwoordigers van de drie takken van onderwijsopenbaar, katholiek en protestants-christelijkhoe het aantal scholen kan worden beperkt en er toch voldoende spreiding over de stad blijft bestaan. Een extra moeilijkheid die opgelost moet worden in het wettelijk gegeven, dat in 1983 de integratie van kleuter- en lager onderwijs in de nieuwe basisschool moet zijn voltooid. Dat beperkt de speelruimte nog meer. De terugloop van het inwonertal heeft ook consequenties voor de economie. Dreigt Haarlem niet te veel winkels te krijgen en te veel ziekenhuisbedden? Kunnen er nieuwe woningbouwgebieden in de directe omgeving'komen? Dit laatste is onderwerp geweest van discussies in de Kennemerraad, maar vooral in de Provinciale Staten. Er lag een plan van Gedeputeerde Staten om een nieuwe stad aan te leggen tussen Haarlem en Hoofddorp in. Maar in discussies in de Provinciale Staten is een duidelijke voorkeur uitgesproken voor een andere oplos sing: toekomstige bouw in aansluiting op de bestaande kernen Haarlem en Hoofddorp (in de Haarlemmermeer) en tegen IJmuiden aan (in de Velserbroek- polder). Het gemeentebestuur van Haarlem toonde zich erg gelukkig met die ontwikkeling. Aanvankelijk werd gehoopt, dat de 'overloopnaar het noorden van de provincie, voor Haarlem vooral gericht op Alkmaar, een oplossing zou betekenen voor de bevolkingsdruk in het zuidelijk deel van de provincie. Die politiek heeft weinig resultaat opgeleverd; het was zeker geen oplossing voor de zware druk die er op Haarlems woningvoorraad ligt. De overloopwas ingegeven uit de overweging het 'groene hart' van Holland te sparen, om voldoende vrije ruimte te reserveren binnen de Randstad. Haarlem aarzelt ook dit jaar nog— om de Zuiderpolder (tussen Parkwijk en de Liede) te gaan bebouwen. B &.Wgaven de stedebouwkun-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 452