452 digen de opdracht een 'harmonie-model' voor deze wijk te ontwerpen. De harmonie tussen natuur en bebouwde omgeving moest bewaard worden. Onmo gelijk, zo luidden de laatste berichten, als je bouwt schend je onherroepelijk de waardevolle natuur in dit gebied. Er wordt nu overwogen om dan maar een 'com promis-model' te ontwerpen. De woningbehoefte lijkt zwaarder te wegen dan de overwegingen van milieu en natuurbescherming. In de catalogus bij de tentoonstelling Stadspark en Buitenplaats (zie in deze rubriek Het groene jubileum) is kritiek geleverd op de gedachte verder naar het oosten te gaan bouwen. Waarom benut je niet de vele ruimten in Aerdenhout en Santpoort, die bovendien dicht bij de spoorlijn liggen? Er wordt gepleit voor een vorksgewijze bebouwing: woningen, die als tanden van een vork door het bestaande groen steken. De suggestie heeft maar een heel kleine kans ooit 'bouw rijp' te worden. Het groene gebied aan de duinzoom met zijn dunne bebouwing wordt door de buurgemeenten zorgvuldig gekoesterd in zijn huidige vorm. Haarlem zal moeten beginnen met zijn woningzoekenden onder dak te brengen in de vernieuwingswijken. En op vrijkomende terreinen in de binnenstad op plaatsen waar eerst bedrijven waren gevestigd. In 1977 lagen de plannen klaar om te gaan bouwen langs de Nassaulaan (het voormalige Spaarnestadcomplex) en op het Raaks-Doelenterrein (achter de parkeergarage aan de Raaks). Demonstratie op de Dreef (14 januari 1977) Waarom demonstreren tegen ambtenaren die hun blik komen verruimen in ons land?De oorzaak daarvan moest duizenden kilometers verderop worden gezocht: in Indonesië worden grote aantallen politieke gevangenen geïnterneerd gehouden door het Soeharto-regime. Het schoot met name de CPN in het verkeerde keelgat, dat vertegenwoordigers van dat regime door het provinciaal bestuur hartelijk werden ontvangen, terwijl hun leider communistischgezinde Indonesiërs achter slot en grendel had gezet. De ambtenaren uit Indonesië en Maleisië, in Nederland in het kader van een internationaal uitwisselingsprogramma, kregen de aanklacht tegen het Soeharto- regime onverbloemd te horen, bij hun komst naar het Provinciehuis op de Dreef en op hun verdere tocht naar Lelystad en Zaanstad. De ontvangende overheid wees de gasten op de grote betekenis die in Nederland wordt gehecht aan de vrijheid van meningsuiting, waarvan deze demonstratie een bewijs was. Dat leverde een extra ervaring op in het contact van het ambtelijk gezelschap met onze samenleving. Gastarbeiders-incident (8 maart 1977) In Haarlem wonen 5000 buitenlandse 'gastarbeiders', voornamelijk Turken en Marokkanen. Mensen, die in hun eigen land niet of moeilijk aan werk kunnen komen en in Nederland doorgaans het ongeschoolde werk verrichten waar moei lijk Nederlanders voor kunnen worden geïnteresseerd. Bij de reeds bestaande huisvestingsmoeilijkheden hebben deze buitenlanders het extra moeilijk. Doorgaans verblijven zij in pensions, met een groot aantal mensen op één kamer. Veel van die pensions voldoen niet aan de eisen van brandveiligheid

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 454