454 en hygiëne. Ze voldoen daardoor ook niet aan de logeerverordening zoals die in de gemeente wordt gehanteerd. Maar kun je die pensions sluiten als er geen opvangmogelijkheid voorde bewoners bestaat?In een nota 'Opvang daklozen', behandeld in de gemeenteraad, werden nauwelijks oplossingen aangegeven. De gemeente moet volstaan met incidentele maatregelen om de allerergste crisissituaties absolute dakloosheid te voor komen. Tijdens een bespreking van vertegenwoordigers van een aantal gemeen ten in het Haarlemse stadhuis op initiatief van Haarlem en Amsterdam bleek dat vrijwel alle steden in westelijk Nederland met dezelfde problemen zitten. Nog moeilijker wordt het wanneer in 1977 blijkt, dat in toenemende mate de gezinnen van de buitenlanders overkomen. Zij hebben woonrechten, zoals de Nederlanders in de gemeente. Maar ze moeten meer barrières overwinnen: door de taal, door de onbekendheid met de Nederlandse procedures en ongetwijfeld ook door het ontbreken van relaties. Op dinsdag 8 maart vragen de Marokkanen demonstratief aandacht voor hun problemen als zij met ongeveer 80 mensen het stadhuis binnendringen, de bodes opzij duwen en de kamer van Burgemeester en wethouders binnengaan. Het college vergadert op dat moment onder leiding van loco-burgemeester Voskuilen. De Marokkanen zijn vergezeld van Nederlandse hulpverleners van Release en opmerkelijk feit dat in de Haarlemse gemeenteraad nog lang naklonk Ben Evers, die de PSP in de gemeenteraad vertegenwoordigt. De situatie in de B W-kamer is bijzonder dreigend. De demonstranten willenop dat moment een gesprek met het college over hun problemen. Niet hier, stelt wethouder Voskuilen. Er wordt een compromis gevonden: in de Gravenzaal zullen de indringers hun grieven kunnen uiten. Is het in overeenstemming met de gelofte van een raadslid trouw aan de wetten van het rijk deel te nemen aan een onwettige actie als huisvredebreuk?Dat is de kern van het raadsdebat, dat acht dagen later wordt gevoerd naar aanleiding van een interpellatie door de heer W.F. van Straaten, fractievoorzitter van het CDA. Hij vraagt van de heer Evers zijn excuus aan te bieden voor de deelname aan de actie en te verklaren dat hij onjuist heeft gehandeld. Evers weigert. Hij heeft met overtuiging deelgenomen aan een demonstratie, ook al heeft hij beseft dat hij op de grens stond van zijn verantwoordelijkheid. PPR en CPN scharen zich tijdens het debat aan de zijde van Evers. We hebben begrip voor de intenties van Evers en voor zijn overtuiging al wijzen we de vorm, waarin hij daar uiting aan gegeven heeft, af' zegt de PvdA. ,,Het was ondemocratisch handelen en het raadslid is strafrechtelijk over de schreef gegaan "betogen VVD en CDA. Een mening die zij vastleggen in een motie van afkeuring. Die wordt aangenomen met 19 stemmen vóór (VVD en CDA) en 17 tegen (PvdA, PSP en CPN). Evers onthoudt zich van stemming. Een Kruisvereniging (30 maart 1977) Eind maart stelt Staatssecretaris J.P.M. Hendriks van Volksgezondheid het gebouw Kenaupark 15 - 17 in gebruik, dat ingrijpend verbouwd is voor de Kruis vereniging Haarlem. Wethouder L. van den Berg onthult in de Kenaustraat een bord, dat geplaatst is als verwijzing naar een toilet voor gehandicapten.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 456