458 Het groene jubileum (28 mei 1977) Haarlem is van oudsher een 'groene' stad geweest. Wij zijn ons in de zeventiger jaren opnieuw extra bewust geworden wat het betekent een stad niet te laten verworden tot een steenwoestijn. En bij die herbezinning op het groen bleek hoe de eeuwen door Haarlemmers in Nederland baanbrekend werk hebben verricht in de landschapsarchitectuur. Kennemerland draagt daar de kenmerken van. Het 75-jarig jubileum van de gemeentelijke dienst voor de Hout, de plantsoenen en de begraafplaatsen was een welkome aanleiding dat alles op een rijtje te zetten. Dat gebeurde in een grote tentoonstelling in de Vleeshal, ingericht door het Frans Halsmuseum, speciaal gewijd aan de 'landschapsstijl', de reactie op de strakke en 'onnatuurlijkeaanleg van Renaissance en Barok. De ontwikkeling liep vrijwel parallel aan de stijlinvloeden van de Haarlemmers Michael (1730-1800), diens schoonzoon J.D. Zocher sr. (1763-1870), diens zoon J.D. Zocher jr. (1791-1870), diens zoon LP. Zocher (1820-1915) en dan is de familierelatie beëindigddiens opvolger als adviseur van de Haarlemmerhout en mede-oprichter van de gemeentelijke dienst voor de Hout en de plantsoenen Leonard Springer (1855-1940). Alle vijf hebben zij zich bemoeid met de inrichting van de Haarlemmerhout. Ze hebben veel méér gedaan. De Haarlemse Bolwerken, de Haarlemse stads parken als Kenaupark, Ripperdapark, Florapark, de buitens Velserbeek, Beec- kesteijn, Bloemendaalse bos, Thijsse's Hof, Ëlswout, Leyduin, Woestduin, Heerenberg dragen de sporen van hun werk. De tentoonstelling gaf ook een perspectief naar de toekomst: wat gaan we doen met onze recreatieparken? Tijdens de tentoonstelling zijn fiets- en wandelroutes door Haarlem en Kenne merland uitgezet. De dienst heeft op de kwekerij aan de Kleverlaan zich ook extra ingespannen met tentoonstellingen (o.m. van oude gereedschappen) en rondleidingen. De plant soenen kregen speciale bloemperken met het jubileummotief: drie boompjes in perspectief. Enige jaren tevoren was er een actie ontketend in de stad „Haarlem mer, versier Uw stad!" waarbij het mogelijk werd gevelbeplantingen aan te brengen in oude stadswijken, waar het groen vrijwel-onbekend was geworden. Een oude buurt als de Vijfhoek fleurde zienderogen op, maar dat gold voor menige voorheen dorre straat in de oude stadswijken. De bomen in Grote Houtstraat, Warmoesstraat, Barteljorisstraat geplant na de inrichting tot wandeldomein sloegen goed aan. Dat gold ook voor de volwassen platanen die op het nieuwe Stationsplein zijn gezet. Het vergoedde enigszins het verlies van tal van statige beuken, die in de Haarlemmerhout na twee kurkdroge zomers waren afgestorven. Die Haarlemmerhout was in het eerste weekeind van juni het toneel van het drie daagse Houtfestival. Er was toneel, film, optreden van orkesten (bij de opening het Noordhollands Philharmonisch Orkest) en drumbandser werd geschaakt, er was door beeldende kunstenaars een ironiserend sportprojekt ingericht, kinderen leefden zich beeldend uit onder leiding van Kreater, er waren volksdansers en mimegroepen, zelfs Javaanse dansers. De coördinatie was in handen van de Toneelschuur. De kunstmarkt was voor de gelegenheid verhuisd van het Prin senhof naar het Vlooienveld. Alle evenementen waren gratis toegankelijk, dankzij een honderd procent gemeentelijke steun en de inzet van honderden vrijwilligers.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 460