AIO Haarlem heeft een kunstijsbaan (5 november 1977) Een vreugdevolle dag voor de vele liefhebbers van de schaatsbaan in Haarlem en omgeving was de 5de november 1977, toen de kunstijsbaan aan de Kleverlaan officieel in gebruik werd genomen. Van 16 oktober af was er al gelegenheid geweest een baantje te rijden en in de korte periode van drie weken hadden er 51.575 bezoekers gebruik van gemaakt. Succes was al verzekerd. In de loop van het jaar is de ijsbaan tot stand gekomen, nadat de gemeenteraden van Haarlem, Bloemendaal, Zandvoort, Heemstede en Haarlemmerliede en Spaarnwoude zich garant hadden verklaard vooreen tekort. Ook van particuliere zijde was geld bijeengebracht. De burgemeesters van de vijf gemeenten waren uitgenodigd op vrijdag 14 januari de eerste paal te slaan. Het was een unieke gebeurtenis voor ons land, dat zoveel burgemeesters gelijktijdig in actie waren. Het initiatief tot oprichting van de kunstijsbaan was geboren in het bestuur van de bijna 110 jaar bestaande IJsclub voor Haarlem en omstreken. Deze was op 22 januari 1869 opgericht. Toen werd een gereserveerd deel van de Kloppersingel door de leden gebruikt. Er werden wedstrijden gehouden, ook voor behoeftige stad genoten, die levensmiddelen als prijs konden winnen. Er ontstonden soms moei lijkheden als niet-leden de afrastering negeerden en daarom verhuisde de IJsclub in de tachtiger jaren naar een weiland nabij de spoorlijn Haar/em-Overveen, niet ver van de Zijlweg. Toen de grond daar bestemd werd voor woningbouw huurde (en kocht later) de IJsclub het terrein aan de Kleverlaan. Daar is vanaf 1907 de verzamelplaats geweest van talloze bewoners uit Haarlem en omstreken. In de zestiger jaren leek het dat de periode, waarin geschaatst kon worden, steeds schaarser werd. De laatste acht jaren leverden de schaatsers steeds een kwakkel- winter. Het toenmalige bestuurslid van de IJsclub en nu voorzitter van de op 28 november 1968 gevormde Stichting Kunstijsbaan Kennemerland, de heer J.J. de Korte uit Aerdenhout, heeft nooit kunnen bevroeden hoeveel ene'rgie er nodig was om een kunstijsbaan aangelegd te krijgen. Het terrein leverde geen moeilijkheden op. In 1946 had de ledenvergadering van de IJsclub besloten de bezittingen over te dragen aan de gemeente. Het bestuur bleef bereid met de gemeente de baan te exploiteren en Haarlem stelde de stichting in staat van het ijsbaancomplex gebruik te maken bij verwezenlijking der plannen. Het verkrijgen van financiële middelen was het grootste probleem, maar dankzij de voortvarendheid van het bestuur der stichting is de ijsbaan er toch gekomen. De belangstelling in het eerste seizoen (1 oktober tot 1 april) is bijzonder groot geweest. De baan ligt er niet alleen tot vreugde van jong en oud, die er regelmatig gebruik van maken, maar ook van de IJsclub voor Haarlem en omstreken en andere clubs uit de regio, die op bepaalde tijden de baan voor eigen leden huren. De jeugd komt speciaal op zaterdagmorgen aan de beurt, om onder gediplo meerde leiding het schaatsen meester te worden.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 472