pend, een prachtig stadsbeeld gewaar worden met het zicht op het stadhuis. Men ziet enige kleinere schaalelementen op de voor grond, men ervaart een spanning in ruimtewerking door het contrast van deze smallere voorgrond ten opzichte van de wijd heid verderop, een verschil van pleinkarakter door de hoogte en schaduwwerking van de grote kerk. Met de blikrichting naar de fraaie architectuur van het stadhuisfront, die dominant in dit beeld is, merken we hoe de ruimte zich al voortgaand verwijdt. Onderwijl vindt de aanblik op het plein steun op de ruimte-afslui tende zuidwand, die ten opzichte van de Vishal 15° zwenkt, wat iets spannends geeft aan de blikrichting naar het stadhuis. Feitelijk is het Haarlemse stadhuis mooi gesitueerd. De voorgevel zondert zich net even af van de naburige gevelwanden, maar samen begrenzen zij de pleinruimte. De openingen voor de straten die in de hoeken uitkomen zijn bijzonder mooi van maat en levendig in ruimtelijke gestalte. Zie eens naar de aardige gebogen gevel op de hoek naar de Koning straat en de gemarkeerde splitsing van Zijlstraat en Barteljoris- straat. De kerk, een hoofdcomponent in het totaalbeeld, staat terugge trokken achter de lage aanbouwtjes, die enerzijds door hun klein heid de maten van de kerk groter doen uitkomen, anderzijds de donkere hoek op het noorden vullen, verzachten, er een mense lijke schaal aan geven. Overal, waar de kleine huisjes tegen de kerk staan, ontmoet men een genoeglijke intimiteit. Vanaf de Markt ervaart men de plasti- 45 De bomenrij rechts op de foto buigt niet mee met de wegbuigende gevelwand erachter en maakt zich er van los. Bij de Hoofdwacht staande ziet men dit duide lijk. De integratie in de totaliteit van de Grote Markt wordt daardoor gemist. De bomenrij links en de drie lantaarnpalen onderstrepen de richting van de kerk, die op traditionele wijze in een zelfstandige west-oost lijn opgesteld staat, daar door iets gezwenkt ten opzichte van de omgeving. Dit werkt als een vrijmoedige bijzonderheid, typerend voor een hoofdkerk als een uniek gebouw in een stad. Als men zou vragen of hij op het plein staat of ernaast, dan kan men antwoorden: beide, het eerste iets meer dan het tweede. Dit geeft, dat het effect ,,bij het stad centrum te behoren" sterker spreekt. Dit effect wordt nu helaas afgezwakt door de schermwerking der bomen, die iets suggereren van een erfscheiding. Overigens is de kerk zo groot, dat zijn dominante gestalte onaangetast blijft. En dat er daar aan de schaduwzijde een aantal bomen staan is een welkome pleinaankleding.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 47