sche werking van de kerk bijzonder goed, doordat men via de diagonaal in de oksel tussen langschip en transept kijkt, mede door de iets gezwenkte stand van de kerk, terwijl die oksel opgeza deld wordt met de prachtige vieringtoren. Zou dat de reden zijn, dat deze kerk zo'n fraaie grote vieringtoren heeft, want welke andere kerk in Nederland heeft er zo'n mooie? De St. Jan in Den Bosch zeggen de kenners, maar dat is een ander soort architec tuurelement. Het is interessant te weten dat aanvankelijk, toen de kerk gebouwd werd, het transept lager ontworpen is en dat men toen hét ontwerp gecorrigeerd heeft door aan het dwarsschip een hoge zolder toe te voegen, zodat de nokhoogte gelijk kwam met die van het langschip. Aan de oostzijde loopt de Grote Markt via de Riviervismarkt uit in het Klokhuisplein. De herinnering aan de oude, houten klok- ketoren wordt levendig gehouden door een soort copie, die in het complex van drukkerij Enschedé is opgenomen. Hij is een welkome dominant ten opzichte van enkele daarachterliggende lelijke opbouwen, die gelukkig niet groot zijn. Het Klokhuisplein wordt omgeven door sfeervolle gevels, maar het plein is door het verkeer tot kaal proza verarmd. Bomen zouden hier een grote aanwinst zijn. Die hebben het voordeel, dat ze het accent verleggen van de karakteristiek van de stadsruimte in dit geval dus van een nuchtere, kale verkeersruimte naar een boomrijk pleintje, waar ook auto's kunnen rijden en staan. Grotere straten Er zijn diverse pleinen en straten, waar verkeersvoorzieningen en de bijbehorende kaalheid de typering uitmaken, terwijl van de gevelwanden en de ruimtevorm veel goeds gezegd zou kunnen worden. Gedacht wordt daarbij aan de Botermarkt en de Nassau- laan. In dit verband kan ook de Nieuwe Groenmarkt genoemd worden, vroeger wellicht een aardige, boomrijke ruimte, thans een door een decorachtig kerkfront beheerste brede straat. De Nieuwe Groenmarkt speelt matig op deze dominant in, hetgeen blijkens diverse voorbeelden in andere steden wel dege lijk zou kunnen. Een betere relatie van kerkfront met straat vinden we in de Jans- 47

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 49