besloten middeleeuwse straat. Hier op deze punten biedt Haar lem prachtige stadsgezichten. In het algemeen kan men stellen, dat bij overgangen bijzondere belevenissen te verwachten zijn. We ervaren dan bijv. combina ties van voor- en achtergrond, dichtbij en verweg, van nauw tot wijd, van richtingverandering, verandering van sfeer. Voor over gangsfasen op allerlei ervaringsgebied geldt dit. Spannend is zoiets. Schilders en fotografen werken hier graag mee. We beleven dit fenomeen bij de Haarlemse winkelstraten niet alleen bij de uitloop op de Grote Markt, maar enigermate ook bij andere traverse ruimten, zoals de Gedempte Oude Gracht bij de Grote Houtstraat en de Krocht bij de Barteljorisstraat. De aansluiting geschiedt op zodanige wijze, dat er een kleme verschuiving in het straatbeloop plaats heeft. Men kijkt niet linea recta in het volgende straatgedeelte. De fasering van de wandel route werkt daardoor sterk. Met name bij de Grote Houtstraat, het Verwulft en ook bij de Zijlstraat zijn er sprongen in de bebou wing bij de aansluiting van andere straten, niet al te opvallend, maar toch zo, dat het doorzicht door de straat een zekere beslo tenheid krijgt. Zo is de Grote Houtstraat een aaneenschakeling van vier atzon- derlijk herkenbare gedeelten, die alle een aardige beeldafsluiting hebben, op één na, dat is de aanblik uit het zuiden op de achter gevel van Y D. Overigens zijn de straatgevels van het kolossale gebouw van V D niet zo slecht, behalve dan dat het veel te kolossaal is. Zijn teruggetrokken stand t.o.v. de rooilijn van de Grote Houtstraat is goed. De ambachtelijke doorwerking m ramen en metselwerk maken contact met de kleine schaal van de oude omgeving. En de merkwaardige, welhaast humoristische enclave van Van der Pigge bevordert op treffende wijze de aansluiting aan de oude bebouwing. Richtingveranderingen markeren de Gedempte Oude Gracht, ook al zo'n gescandeerde ruimte tussen de dominante hoekpun ten, gevormd door het grote postkantoor, V D, AMRO-bank en de winkelpanden op de hoeken van Koningstraat, Grote Hout straat en Kleine Houtstraat. Die markerende, grotere gebouwen staan feitelijk goed gesitueerd. De Gedempte Oude Gracht

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 51