ontleent zijn goede kwaliteit aan zijn afwisselend karakter, zijn vrij goed bewaarde eenheid in schaal en hoogte, zijn knikken en aan zijn diverse antieke gevels. In deze grotere ruimte komen ze goed uit. Overigens kan men ook opmerken dat het aantal bomen te weinig is om een goede ruimtelijke geleding van het dwars profiel tot stand te brengen. Sierbestrating De alom gewaardeerde winkelstraten van de Haarlemse binnen stad stonden de laatste jaren in het teken van de belangstelling door de aanleg van sierbestrating, een functioneel gevolg van het accentueren van een voetgangersdomein. Het is interessant hier dieper op in te gaan. In de oude toestand werd de straat gekarak teriseerd door de rijbaan, met aan weerskanten de iets hogere trot toirs begrensd door de gevelwanden met hun vrij grote diversiteit, in het beganegrond-gedeelte, terwijl de hoogte en de schaal van de opbouw onderling niet te zeer uiteenlopen. Er moet overigens opgemerkt worden, dat dit laatste wel eens in het geding is, bij diverse verbouwingen, waar een inbreuk gepleegd is op de schaal van de gevelwand. Ook de perceelbreedte is een belangrijke factor. Nu en dan een breder gevelfront tussen de 'standaard breedte' van 4 a 6 m kan niet veel kwaad, is zelfs voor een inciden tele afwisseling wel eens aardig, maar enige kolossen naast en tegenover elkaar veranderen de genoeglijke kleinschaligheid. Op oude afbeeldingen zien we bij alle verscheidenheid een grote eenheid in de gevelwanden, ook een zekere introvertie door de kleine glasmaten. Nu etaleren de winkels zo uitbundig mogelijk met grote puien, ruimtebiedende ingangspartijen en lichtrecla mes, ieder op zijn eigen wijze, doorgaans met opvallende mate rialen en kleuren. Dit heeft wel iets uitnodigends en gezelligs, vooral bij avond, maar ook iets rommeligs. De Haarlemse winkelstraten hebben inmiddels het voordeel, dat ze grote ruim telijke kwaliteiten hebben, zoals de beslotenheid bij de zichtein- den, waar de straat een sprong of knik heeft, de prettige maten van het straatprofiel, de aardige doorkijkjes in de zijstraten, de goede ligging in de stadsstructuur, de genuanceerde afwisseling in de variabele straatbreedte (wat is bijv. dat hoekje voor het Prove- 51

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 53