argeloze details van de rooilijnen. Het ontwerp is waarschijnlijk meer op het tekenschot, dan uit de perspectief bedacht. De diverse slecht-opgeloste details van moeilijke aansluitingen wor den door die strakheid geaccentueerd, een strakheid die samen hangt met de onhandelbaarheid van de lange gootstukken en de precies aaneensluitende betonblokjes, die bovendien door hun kleurgelijkheid en structuur het bezwaar van besmettelijkheid hebben. Slonzigheid van het publiek heeft nu veel opvallender gevolgen dan voorheen. Indien men met een handzamer natuur lijk materiaal zoals baksteen of natuursteen had gewerkt, had men ook met een zekere argeloosheid de nuances van de rooi lijnen kunnen volgen. Er zijn enige kleinere straten, waar natuur steenkeitjes en baksteen toegepast zijn. Waar deze materialen domineren ziet men het prettige effect daarvan. De diverse sierveldjes in de Grote Houtstraat weerstreven het continuïteitsbeginsel, dat men kennelijk niet heeft willen accen tueren, mede gelet op de boompjes die hier en daar de ruimte zijn gaan stofferen. Ook deze verleggen, indien zij los zijn opgesteld, het accent van de doorgaande 'straat' naar een vertoevingsgebied. Boompjes hebben overigens wel het voordeel, dat ze als er weinig mensen op de been zijn, de straat toch een beetje gevuld laten lijken. Toch blijft de vraag of een aankleding als deze eigenlijk niet beter past in een strak modern winkelcentrum, geheel gebouwd volgens een strakbelijnd plan, bijv. in een stad als Tilburg of Eindhoven, waar de stedelijke ruimten niet die edele kwaliteiten hebben en waar zo'n aankleding een typische prome nadesfeer bevordert. De nadrukkelijke strakheid van de betonkeitjes roept associaties op met de nieuwe winkelcentra, waar men onwillekeurig denkt aan massificatie, smaakvervlakking, de chaos van reclame-afh- ches, lichtflikkering van neon. Men kan zich afvragen of men de edele karakteristiek van de Grote Houtstraat wel goed heeft aangevoeld. In de Barteljorisstraat ervaart men de invloed van de nieuwe sier bestrating relatief iets minder. Het korte straatje is zo'n duidelijk verbindingselement tussen twee grotere ruimten, dat de mooie doorkijken in beide richtingen de hoofdindruk blijven uitmaken. 53

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 55