Een goed ding is dat men de kleur, al is die niet mooi, rustig heeft gehouden, een voordeel boven menige sierbestrating elders, waar men gezwicht is voor de opwelling het eigen werkobject met knaleffecten te verbijzonderen, zulks ten koste van het totaal beeld. Er is sprake van de mogelijkheid dat de winkeliers de zone voor hun pand nader kunnen bewerken, vergelijkbaar met de in de historie veel voorkomende individuele stoepjes voor de huizen, zoals dat nu ook in de Warmoesstraat is gebeurd. Dat zou de gele genheid scheppen om weer materiaalonderscheid tussen de midden'baan en de zijstroken aan te brengen, wellicht met herbe strating van de stroken, waar eens de trottoirranden of molgoten waren. Kleine straten De kleine straten mogen dan minder aanzien genieten, vele hebben bijzonder goede kwaliteiten, niet alleen door hun diverse mooie gevels, maar ook door de gevarieerde afwisseling, de wandel vrijheid voor de passanten via de vele dwarsstraatjes, de aardige details, vaak door bewoners aangebracht, verder ook de naar het menselijk contact toe werkende kleine schaal. Een herwaardering van de kleine maten van straatjes en huizen, het herkennen van de genoeglijkheid, hebben de trend tot verval omgebogen naar hernieuwd onderhoud of restauratie, een verheugende ontwikkeling met name in de zuidelijke wijken van de oude stad, waar ook diverse plaveisels succesvol vernieuwd werden. Een eigenaardige en ook wel aanvechtbare mode is waar te nemen bij de aanleg van stenen plantenbakken, waar enige heestertjes moeite doen in leven te blijven. Het zijn elementen, die niet in het totaal geïntegreerd zijn. Een verplaatsbare bak als straatmeubel zou beter passen. Soms ziet men klimplanten langs de gevels. Vooral tegen kleine huisjes levert zoiets een vriende lijke aankleding van het straatbeeld op. Vele kleine straten in de oude binnenstad bieden mooie door zichten naar een open ruimte, een mooie gevel of een rijke toren bekroning. Als zodanig zijn de binnenstadstraten die op de Bavo- kerk aanlopen, genoegzaam bekend, maar laten we ook denken 55

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 57