aan de Lange Bogaardstraat, met zijn zicht op de Nieuwe Kerks- toren, de Kerkstraat met zijn aardige rythmisch gegroepeerde bouwhoogten, de Lange- en Korte Begijnestraat, de Kalversteeg met het schilderachtige Goudsmidspleintje, de levendige Barre- voetestraat, de romantische Omvalspoort en niet te vergeten het bijzonder sfeervolle stuk van de Spaarnwouderstraat, waar de Burgwal fraai op inhaakt. Ook moet nog genoemd worden de levendige Kleine Houtstraat met zijn schilderachtige krommingen bij de Gedempte Oude Gracht, de Heiliglanden, de afwisselende Witte Herenstraat. Typerend voor zo'n oude stad is de enorme hoeveelheid aardig- gedetailleerde mededelingen op een betrekkelijk klein oppervlak. Wat is er een verscheidenheid aan ruimtelijke schakeringen, plekken, sfeerverschillen, gevelonderdelen, onverwachte verras singen en dat alles op de menselijke maat en op de menselijke bezigheden afgestemd. Allerlei activiteiten, weliswaar vaak nogal rommelig, leest men aan, in en om de woningen af, die vaak indi vidualiteit genoeg hebben om die .bewerkingen aan te kunnen. Hoewel, diverse bewerkingen zijn zo schadelijk, dat verkrottings- verschijnselen dreigen. In een oude stad moet men zich behelpen, maar het is er, wat men noemt, gezellig. Maar ook vaak somber en afstotend, namelijk daar waar verval en verkrotting toonaange vend geworden zijn. Veroudering zet zich nu eenmaal door. En daar moet men op één of andere manier op reageren. Het is een grote verdienste van het bestuur van stad en provincie, dat het niet zoals in vele andere steden het centrum heeft overge geven aan de aandrang van moderne ontwikkelingen, die door gaans gepaard gaan met het laten ontstaan van gaten in de stad en de komst van verpletterende grote gebouwen en verkeersvoorzie- ningen. Als we zien hoe verscheidene mooie steden en dorpen daardoor bedorven zijn, dan mag men dankbaar zijn voor de behoedzaamheid, waarmee de Haarlemse overheid het stads- schoon heeft willen sparen, zij het dan, dat hier en daar toch verliezen geleden werden. Invoegingen Bij de reeds genoemde onplezierige verkeersvoorzieningen be- 56

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 58