hoort ook de grofschalige betonkolos in de „Kamp", die daar gelukkig nogal verstopt, dienst doet als parkeergarage. Blijkens diverse voorbeelden elders is met een goed ontworpen ommante- ling een redelijke aanpassing met de omgeving te verkrijgen. De lichtmasten op de bovenste etage geven op onthullende wijze de gedachtengang van de ontwerper weer. Op slechts enkele plaatsen is in de oude stad kaalslag gepleegd, alwaar inmiddels voor een deel moderne invoegingen zijn gebouwd, soms op zichzelf beschouwd niet zonder architectonische verdiensten, maar toch met aansluitingsproblemen, zoals in de buurt van de Volders- gracht en de Jacobstraat. Het grote gebouw op het Stationsplein speelt met zijn levendige skyline, zijn donkere kleur en verticaal-gelede gevels redelijk goed op dit probleem in, zij het dan dat de grote schaal en het oostelijke gedeelte van dit complex een goede integratie in de weg staan. Bij dit soort nieuwe gebouwen, die door een onderneming te huur ofte koop worden opgezet, doet zich het stadsbedreigende aspect voor, dat zo n opzet zo groot mogelijk wordt gewenst en dat bij de uitwerking diverse vaak essentiële verlangens van de architect ter bezuiniging dikwijls niet worden verwezenlijkt, zelfs m afwijking van goedgekeurde ontwerptekeningen. Het is bij diverse gebouwen voorgekomen, dat de architect min of meer buiten spel is gezet tijdens of reeds voor de bouwperiode. Hier wordt uiteraard een gecompliceerd onderwerp aangeraakt, wat te maken heeft met prioriteiten, samenwerking, doelstellingen e.d. In de binnenstad is een bijzonder waardevol voorbeeldje te vinden van moderne invoeging in de oude gevelwand van de Grote Houtstraat, n.l. het winkelpand 98. Men herkent er een ruimtelijk spel met een lijnenraster onder een hoek van 45° met de rechthoek van het perceel. Dit leidde tot een levendige plastiek in de voorgevel, een beweeglijke skyline en een vertikale accen tuering. De vooruitspringende betonpartij geeft de ingang een beschutting en een eigen plek en maakt integratie met het reclame-element, in dit geval een zeer gedistingeerd naam- opschrift, mogelijk. De materiaalkeuze is sober, waardoor de plastische werking en de compositie sterker spreken. De boven- 58

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 60