kleuren aan de huizen is veel werk gemaakt, misschien wel iets teveel door een schier onstuitbare versieringsdrift. De huizen hebben plezierige interieurs. Dit levendige wijkje zal, zeker als de bomen groter zijn, een aanwinst zijn in het scala van de diverse Haarlemse woonbuurten. Dit is zeker een compliment als men bedenkt, hoe moeilijk het is met een dergelijk invoegproject zich aan de wurggreep van mini mumprijzen en benauwende bouwvoorschriften te ontworstelen tot deze vrijmoedige sfeer. Geheel ontworstelen is overigens iets te veel gezegd. Enige aspecten zien er compromisachtig uit (de bergingen van een aantal woningen): de macht van de wurg greep. De hofjes In een beschrijving van de stedelijke ruimten in Haarlem mag zeker niet een lofzang ontbreken over de straten, pleinen en hofjes in de binnenstad. Zij vormen een levendig samenspel, zij het dan dat de hofjes zich meestal afzijdig houden van het openbare leven. Slechts enkele voegen hun binnenruimte aan de langslo pende straat en verrijken daarmee die plek (Barrevoetestraat, Hooimarkt, Kruisstraat). De meeste echter zijn voor toeristen moeilijk te vinden, omdat de toegangen bescheiden zijn, met name als het slechts een deur betreft. Een tegenhanger, welhaast op het vermakelijke af, is de weidse porticus van het Teylershofje. Zo ziet men, dat in vroeger eeuwen de bouwmeesters zich ook konden bezondigen aan oneigenlijke expressiemiddelen. Overi gens, in de tijd van zijn ontstaan ging het streven naar represen tatie zeer ver. Het begrip representatie is hier wellicht niet hele maal goed gehanteerd. Streven naar Schoonheid (met een hoofd letter) is waarschijnlijk meer het hoofdmotief geweest. Diverse hofjes hebben een uitvoerig versierde omlijsting van hun toegangspoort. Dat zijn feestelijke details van de gevelwand, waar een straat dankbaar van profiteert. Gaat men het poortje binnen dan wacht ons meestal een aardige verrassing, namelijk het schil derachtige doorkijkje naar de open ruimte daarachter. Die over gang van donker naar licht, van nauw naar wijd, het beperkte beeld van wat we van de aantrekkelijke architectuur daar 63

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 65