verderop kunnen zien, is spannend en doet ons doorlopen tot waar we een vrij overzicht over het hofje krijgen. Zo'n doorgang is een pregnante ruimtebeleving. Een beperking roept spanning op. Daarom heeft een kort, nauw steegje zijn charme, speciaal als de doorkijken leuk zijn en als er onderweg een aardig detail te zien is. Zij dragen bij tot de verscheidenheid van een stadsbeleving. De ruimtewerking binnen de ombouwing van het hofje staat doorgaans in het teken van harmonie en rust. De mooiste treft men aan in het Hofje van Staats, Jansweg, waar de architectoni sche vormgeving, de afmetingen van het plein, de levendige sier bestrating, de kleur, het samengaan van een strakke duidelijkheid met subtiele, levendige detaillering een prachtige totaliteit leve ren. Dan moeten ook genoemd worden het Proveniershuis, Grote Houtstraat, met zijn afwisselende ombouwing, de drie grote bomen, die in deze ruime tuin een dankbare functie vervullen. Zij bieden een samenspel met de Nieuwekerkstoren, als men diago- naalsgewijs over het hofje kijkt (een 'dynamische' richting), hetgeen graag gefotografeerd wordt als één van Haarlems hoogte punten. Verder is daar in de Barrevoetestraat het levendig gegroepeerde Hofje van Loo, met zijn verrassende ruimte-uitloop in de hoeken. Ook de vermelding van het Teylershofje, Koudenhorn, en het Hofje van Oorschot, Kruisstraat, met zijn mooie uitzicht op de kerktorens mag niet ontbreken. Hiermee is de opsomming van de oude hofjes, die alle bekoorlijk zijn door de edele en bijna onge schonden oude architectuur en hun vriendelijke sfeer nog lang niet compleet. Diverse zijn niet in carré-vorm gebouwd, hebben wel een ingesloten tuin, maar zien uit naar andere bouwsels, die soms niet fraai zijn. Het Hofje van Heythuysen, gelegen aan de Kleine Houtweg heeft een iets gecompliceerder vorm. Het geniet het voorrecht van een riant uitzicht op de beboste omgeving. Nog een ander soort hof treffen we in Haarlem aan, n.l. het Begijnhof, eigenlijk meer een pleintje, en voorts het Prinsenhof achter het stadhuis. Het zijn aardige rustpunten, maar hun ruimtelijke kwaliteit wordt helaas benadeeld door de storingen in de ombouwing. 64

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 66