Hildebrandmonument. Een romantische sfeer ondergaat men bij de laan, die achter Dreefzicht diagonaal het bos ingaat. Het eerste gedeelte heeft bepaald allure, verderop vervaagt de ruimte en gaat op in de geheimzinnigheid van het bos. Bij de modernisering van de verkeersweg langs Dreefzicht is het bestaande gebogen tracé aangehouden. Dat is goed gezien, evenals het formeren van een middenberm met veel beplanting. De weg is daardoor ondergeschikt aan het bos. Komend uit de stad ziet men, dat de allee-ruimte van de Dreef even gestopt wordt door dit paviljoen en zich inmiddels voortzet het bos in. Komt men in de bocht, dan ziet men pas, dat men de Hout weer uitgaat. Dit is een veel verrassender en intenser ervaring van het bos, dan wanneer men er recht doorheen zou steken. En wat komen de bomen mooi uit in zo'n bocht. Met de modernisering van de verkeersweg zijn de automobilisten goed aan hun trekken gekomen, maar de doorsnijding door het bos is daarmee zeer sterk geaccentueerd. De manier, waarop de Hout aansluit aan de stad, is mooi gevarieerd. Het verbindings element is de Dreef, een laan van allure. De rijbaan is onderge schikt gebleven aan een totaalindruk van bomenrijen in een royale, brede ruimte tussen het Provinciehuis en de voorname gevelwanden aan de westzijde. Bij de aansluiting aan het Hout plein is de bebouwing onbestemd. Dit plein verdient die naam eigenlijk niet. Het is een brede trechtervormige straat geworden. Maar het Dreefgedeelte naast het Provinciehuis werkt als een mooie voortgaande ruimte, die een goede combinatie vormt met de strak omgrensde Hout bij de Paviljoenslaan. Verderop bij Dreefzicht en Spaar en Hout komt hij van zijn strakke omgren zing los. Die ruimtelijke fasering is bijzonder fraai, mede door deze karakterverschillen. Is er in Nederland een stad, die zo'n mooie overgang naar een aangrenzend bos heeft? De Dreef heeft ook nog de attractie van een aardige doorkijk naar het Florapark, waarbij het standbeeld van Frans Hals de entree markeert. Het park heeft mooie boomgroepen en een vrijwel gave gevel wand langs de Wagenweg, die een goede afsluiting vormt. Men ziet als de bomen kaal zijn in de verte de koepel van de kathedraal. 66

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 68