zijn vaak zinvol toegepast en manifesteren de zorg van ontwerper, timmerman en metselaar. Het is al met al een vriendelijk woonge bied, mede omdat in deze wijken veel groen is verwerkt. Het aantal bomen zal vele honderden belopen. Dat belooft wat voor de komende tijd als ze groot geworden zijn. De Rijksstraatweg daarentegen zou best een aanvulling van het bomenbestand kunnen hebben. Zo'n brede verkeersweg met vaak chaotische combinaties van bouwsels, een vaakvoorkomend verschijnsel bij oude hoofdwegen, waar door de jaren heen telkens weer wat anders werd bijgebouwd, geniet vaak de eer tot de meestbekende straten van een stad te behoren, maar hij behoort tot zijn schande vaak tot de lelijkste. Er is in Haarlem-Noord nóg een duidelijk sprekende, dwarsge- richte onderbreking te memoreren n.l. de Jan Gijzenvaart en in combinatie daarmee het Noorder-Sportpark. Speciaal het weste lijk deel van deze vaart heeft goede kwaliteiten. De afwisselende bebouwing, waarbij een rij speelse topgevels opvallen, een goed- gesitueerde torenflat, de bocht in de vaart, de aardige beplanting, die samenspeelt met het groen van het Noorder-Sportpark, maken van deze vaart een plezierige traverseruimte. Twee naoorlogse wijken, Sinnevelt en Delftwijk laten de nieuw- opkomende stedebouwkundige principes zien van de open-stad- structuur, een principe, dat in deze wijk nog met gevoel voor contrastwerking tussen open en gesloten ruimten gehanteerd is. 'Gesloten' is niet helemaal een goede uitdrukking, beter kan men zeggen 'herkenbaar begrensd'. De meestgeslaagde ruimte vinden we rondom het Van Schendelplantsoen, een duidelijk gevormde rechthoekige middenruimte, waar enige speelplekken en straatjes aardig mee combineren. Sommige ervan hebben zelfs een dwars- overstekende pergola, merkwaardigerwijs van deur tot deur, die de ruimte scanderen en de betrokkenheid met het plantsoen opvoeren. Ook het Heijermansplein en zijn omgeving heeft iets aardigs. Dicht in de buurt daarvan treffen we een speelse situering van de huizenblokjes aan de Orionweg. Overigens, wat randafwerking betreft mag het front van deze wijken langs de Randweg, alsook de overige gevelwanden van de Delftlaan als verdienstelijk worden 75

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 77