Men kan dan spreken over rammelende stedebouw zoals men in het begin van deze eeuw over rammelende architectuur sprak. In villawijkjes doet zich dit probleem ook voor, maar het groen, dat dan liefst van voldoende maat moet zijn ten opzichte van de huizen, vangt dit op. Ruimtelijke kwaliteit blijft echter doorgaans ontbreken, of het moet zijn dat het groen zo sterk werkt, dat het hierin voorziet. De moeilijkheid van de integratie wordt in de hand gewerkt doordat in de nieuwe stadswijken de rechte kubisti sche bouwmassa's pas goed tot hun recht komen, als er sprake is van compositorische eenheid. Daar is bouwen in een groter verband voor nodig, hetgeen in nieuwe wijken wel eens succesvol gebeurt, maar ook zeer vaak mislukt, doordat men de grootscha lige opgaven heeft laten uitmonden in een tegen de mens gerichte massaliteit, die suggereert dat het bouwsysteem en niet de verzor gende mensenhand de dienst uitmaakt (Bijlmermeer). Verschillende van de hiergenoemde problemen treffen we aan in de nieuwe stadswijken van Haarlem. In 'Sinnevelt ervaren we het Plesmanplein als een belangrijke hoofdruimte, die de indruk maakt niet af te zijnhet is open en onbestemd aan de noordflank, waar het oog diverse elementen ziet waarvan men zich afvraagt hoe de onderlinge combinatie en hoe de betrokkenheid met het plein bedoeld is. In 'Delftwijk' zien we hoe de richting van de wijkbebouwing verandert onder invloed van de richting van de Rijksstraatweg. Een richtingverandering in de bouwstructuur kan levendig en verrijkend zijn, maar dan moet de ruimte 'vastgehou den' worden, dwz. in de nieuwe richting gestuurd worden. Waar de open stadstructuur is gehanteerd, ontstaan spoedig ongebrei delde beeldcombinaties. Schalkwijk En dan Schalkwijk, het belangrijke, onmiskenbaar groots opge zette, nieuwe stadsdeel ten zuidoosten van Haarlem. Het royale front van de Europawijk aan de noordzijde heeft bepaald allure, misschien zelfs teveel t.o.v. de Haarlemse traditie. Toen de hori zontaal-gerichte flats tussen de drie torens tijdens de bouw op een zeker moment ongeveer vier lagen hoog waren, vormden zij een voortreffelijke combinatie met de hoogbouw. Nu, in de huidige 83

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 85