santé wijze het gezicht op de rij torenflats, hetgeen een grootse aanpak doet vermoeden, wat bevestigd wordt door de royale maat voor het groen langs de weg. Welk een allure! Als van een wereld stad. En dan opeens is dat verhaal uit. Mogelijk komt in de toekomst het vervolg erop. Met de opzet van Molenwijk is duidelijk van een ander stede bouwkundig principe uitgegaan. Grotere groepen eengezinswo ningen van een verwante ontwerpsfeer geven een beter geïnte greerd totaalbeeld en binnen deze grotere arealen is veel werk gemaakt van ruimtelijke doorwerking, plastiek en decoratief spel in de architectuur. De noodscholen, typerend voor gestandaardi seerde bouw, zijn de enige detonerende elementen. Wat in Schalkwijk nogal onontwikkeld is gebleven, is het aspect van het water. De plas aan de Ringvaart en die aan het Spaarne zijn buiten de wijk gehouden. De belangrijkste waterpartij betreft nu de Boerhaavevaart en de Amerikavaart en verderop naar het zuiden is er nog iets vriendelijks te beleven in een plantsoen, maar over het algemeen roept de wijze, waarop het water zich manifes teert meer het spijtgevoel op over de gemiste kansen dan waarde ring. Het lijkt wel of het ontwerp het schematische stadium van het schetsontwerp niet teboven is gekomen. Waarderpolder Ten noorden van de Amsterdamse vaart, geheel afgezonderd van de stad is het industriegebied 'Waarderpolder' gelegen. Zulke verzamelgebieden missen normaliter elke aantrekkelijkheid, ge karakteriseerd als ze worden door prozaïsche, vaak geheel gesloten industriehallen, die naast elkaar een bijzonder kaal en vereenzamend effect teweegbrengen op de langslopende kaars rechte wegen. Merkwaardig, dat men in een maatschappij, waar men pretendeert voor arbeidscondities aandacht te hebben, de werkomgeving zo maakt dat men er zo spoedig mogelijk zal proberen weg te komen. Toch zijn er architectonisch waardevolle en goedverzorgde gebouwen in de Waarderpolder te vinden en in het midden van het areaal is zowaar een groengordel gespaard. 89

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 91