Haarlem en Damiate Ruim een halve eeuw geleden schreef Mr. A.S. Miedema een uitputtende studie over het wapen van Haarlem'Ofschoon het stuk nog steeds als de uitvoerigste bron van informatie over het onderwerp mag worden beschouwd verdient het in een bepaald opzicht te worden genuanceerd. De officiële beschrijving?) van het wapen voor zover hier van belang r luidt: ,,In keel een zwaard van zilver met gevest van goud, vergezeld boven van een verkort breedarmig kruis en aan beide zijden van twee zespuntige sterren boven elkaar, alles van zilver". Uitvoerig heeft Miedema aandacht gewijd aan de beroemde wapenlegende. De bekendste variant uit de pen van Johannes van Leiden, in de vijftiende eeuw prior van het Karmelieten klooster te Haarlem komt in het kort hierop neer: De verove ring van Damiate, in 1219, was mogelijk gemaakt door het optreden van de graaf van Holland en de Haarlemmers. In 1220 maakte de graaf in Frankfort zijn opwachting bij keizer Frederik II. De keizer beloonde hem met de ridderslag, de Haarlemmers door hun wapen, tot dan in rood vier zilveren sterren, te vermeer deren met het keizerlijke zwaard. De patriarch van Jeruzalem voegde daar nog het kruis aan toe. Miedema heeft er op gewezen dat men het verhaal over het aandeel van de Haarlemmers in de verovering van Damiate in twijfel kan trekken omdat meester Olivier van Keulen, die de tocht meemaakte en beschreef, er niet van heeft gewaagd. Desniettemin leek hij aan het vervolg van het betwijfelbare verhaal wèl geloof te hechten, want waar hij dieper op de bete kenis van de wapenfiguren ingaat zegt hij zonder enig voorbe houd „De legende omtrent het Haarlemsche wapen verklaart de betekenis van zwaard en kruis, als keizerlijk en patriarchaal eerbewijs". Ik meen, dat er een paar vragen duidelijk moeten worden beant woord. 95

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 97