verleend8). Sindsdien verspreidde de heraldiek zich snel door West-Europa, mede onder invloed van de toernooien9). Wij weten niet exact hoe ver Holland, die uithoek van de toen beschaafde wereld10), daarbij achteraankwam. Echter blijkt uit de ons bekende grafelijke zegels dat er pas in 1198 (Dirk VII) duide lijk sprake is van het wapen met de leeuw"). Pama") beschouwt de wapens, die vóór ca. 1200 werden gevoerd, als nog overwegend van persoonlijke aard. In 1220 bevinden wij ons dus althans wat Holland betreft nog in het stadium van de prille heraldiek, waarin het wapen nog volop de functie heeft van een middel om de door zijn helm onherkenbare ridder herkenbaar te doen zijn. Het is typerend voor de wapens uit die vroege periode, dat zij slechts een figuur vertonen, welke overigens in een veelvoud kan voorkomen; dus: een leeuw, of: drie leeuwen, of: drie lelies, of: bezaaid met lelieseen compositie van verschillende figuren, zoals in het Haarlemse wapen zwaard, kruis en sterren, hoort in de groeitijd van de heraldiek niet thuis"). 3. Kan het wapen door keizer en patriarch zijn verleend? Nota bene: Johannes van Leiden spreekt van een wapenvermeer dering (zie boven). Als een zuivere verlening is de kwestie voorge steld door Diric Mathijsen in een loflied op Haarlem, dat op ca. 1450 wordt gesteld14). De keizer gaf de rode banier met het zwaard, de paus het kruis en de patriarchen de vier sterren een verbluffend staaltje van coördinatie! Ter beantwoording van de vraag diene, dat keizer Frederik II in 1220 in Frankfort zat, patriarch Radulf van Jeruzalem echter in Damiette (Damiate); Radulf ontmoette de keizer pas op de hofdag in Yerona, 11 november 1222'5). Van een gecombineerde actie in 1220 tot verlening van een wapen aan Haarlem kan dus geen sprake zijn geweest. Te veronderstellen, dat Frederik in 1220 het zwaard gaf en Radulf in 1222 daarbij het kruis voegde, zou blijk geven van een schromelijke overschatting van het belang van het begin-dertiende-eeuwse Haarlem. 4. Is het Haarlemse wapen, zoals wij dit nu kennen, kort na Damiate in gebruik genomen? 97

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 99