Historische Monumenten in Helsinki. Naar aanleiding van de aankoop van bovengenoemd schilderij van Seeman begon zij een studie over Daniel Cajanus, waardoor wij met elkaar in contact kwamen. Dit heeft mij anderszins onvindbaar materiaal opgeleverd5). Allereerst iets over zijn lengte. Het schilderij van Enoch Seeman uit 1734 vermeldt dat deze op achtentwintigjarige leeftijd 7 foot 10 inch 2.35 m) was6). Bij zijn overlijden in 1749 noemt de Opregte Haerlemsche Courant als zijn lengte het equivalent van ruim 2.60 m, wat ook door Marchant (1751) wordt be weerd7). Allan8) haalt Schrevelius9) aan en de laatste citeert duidelijk de krant, zodat ook hierin geen verschillen bestaan. Stuffers (1915) komt tot een lengte van 2.64 m, wat overeen komt met de lengtestreep op een pilaar in de Grote Kerk10). De juiste maat is echter niet te geven daar verschillende bronnen niet vermelden of het om Amsterdamse of Rijnlandse voeten gaat, die zo n 3 cm verschillen. Marchant geeft in zijn beschrijving van Cajanus nog enkele maten, ondermeer van de leest, waarop zijn schoenen waren gemaakt: 36 cm. Als hij zich uitstrekte, kon hij de knop boven op een koperen kaarsenkroon omvatten: hoogte 3.50 meter. Te Haarlem had hij zich eens laten wegen: 360 pond. Finland 1702/03-1723J11) Er is maar weinig bekend over de jeugd van Daniel Cajanus. Dit is grotendeels te wijten aan de Grote Noordse Oorlog (1700- 1722), van Karei XII van Zweden tegen Peter de Grote van Rusland. De Russische troepen staken onder meer de kerk van Cajanus' geboortedorp Paltamo in brand. Hierbij werden alle documenten over de parochianen vernietigd. We weten wel dat het geslacht Cajanus zeer uitgebreid is. Het stamt af van het adellijke geslacht Gyllenhierta uit de 16de eeuw. Vóór 1626 trok een lid van deze familie naar het graaf schap Kajaani, in het Zweeds Cajana genoemd. Zijn afstamme lingen namen de naam van Cajanus aan; sommigen gebruikten de vorm Cajaner of Kajanus. De meesten waren in dienst van de kerk of van de overheid. De grootvader van Daniel heette Jeremias Gyllenhierta en was commandant van politie in het district Paltamo, dat samenvalt met het graafschap Kajaani. Zijn vrouw heette Maria Kröger. Zij hadden, voorzover bekend is, vier kinderen waarvan Anders, de vader van Daniel, aan de universiteit van Turku (Zweeds: Abo) studeerde. In 1694 beëindigde hij zijn studie theologie en werd 10

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 12