Mr. P. Robert Op 18 juni 1975 besloot de Raad der gemeente Haarlem in te De stellen een gemeentevlag, waarvan de beschrijving luidt: Root Haarlems banier: een met een wit zwaard, met een geel gevest, vergezeld boven vat verkenning een wit verkort breedarmig kruis en aan de broek- een vlucht zijde van twee witte zespuntige sterren boven elkaar, waarbij tie: zwaard op een afstand van de broeking staat, die gelijk is aande halve hoogte van de vlag", (afb.) In hun desbetreffende voorstel1) schreven burgemeester er wethouders, dat het niet vaststond of Haarlem in de Middel eeuwen een vlag heeft gevoerd. Zij meenden derhalve - waa naar hun oordeel de diverse officieuze „Haarlemse" vlaggen iedere authenticiteit misten - te moeten teruggrijpen op afbeel dingen van Haarlemse vlaggen, voorkomende op enkele mari tieme schilderijen uit de 16de en 17de eeuw. Het gemak, waar mee de authenticiteit van déze vlaggen was aangenomen, had verbazing kunnen wekken. Het komt mij voor, dat wij ten aanzien van de vraag, of Haarlem in de Middeleeuwen een banier heeft gevoerd, minder voorzich tig hoeven te zijn dan het college. Waar toch ten minste de wapens van de Hollandse steden Dordrecht, Delft, Amsterdam Gouda en Rotterdam - welke alle een paal bevatten - ontleend zullen zijn aan de stadsbanier2), kan mijns inziens gerust wor den aangenomen dat ook Haarlem in de late Middeleeuwen eer banier voerde. Echter is de traditie inzake het wezen van die banier, welke rood geweest zou zijn met vier zilveren sterren verre van vertrouwenwekkend3). Toch meen ik, dat er aanwij zingen kunnen zijn voor het uiterlijk van de voormalige Haar lemse stadsbanier, waarvan de kleuren dit mogen wij toch wel aannemen - rood en wit zullen zijn geweest. I. Beschouwing van de zegels, welke de stad sinds het midden van de 14de eeuw heeft gebruikt, doet het licht vallen op eer merkwaardig feit. Kruis, zwaard en sterren doen, zo het schijnt gezamenlijk hun intede op een zegel ad causas, dat aan stukken van 1351 tot 1393 hangt; in 1391 verschijnen zij voor het eerst op een grootzegel. Het eerste zegel, dat een wapenschild toont is een zegel ad causas van 1426; het schild bevat slechts zwaard en sterren, het kruis staat op de hoofden van de schild- houdende engelen. Dan volgen twee grootzegels, hangende aan stukken van 1451 af; daarbij is het kruis in het wapenschild opgenomen. Op een van deze grootzegels wordt het schild gehouden door herten, die op hun dij een kruis dragen. Ten slotte moet worden gewezen op het voorkomen van een 14de- eeuws contrazegel dat in het zegelveld slechts zwaard en ster ren bevat, terwijl het kruis als beginkruis van het randschrift fungeert4).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 130