Vive lamour met vrucht, ons houwlick is begonnen, Ons Ouders waeren boersch, sy hebbent vreck ghewor nen, Pannegen vet, moy weer, het moet al doer den krop, Wy hebben goets ghenoech, hoe Cryghen wyt maeróp Het museum bevatte al enkele voorbeelden van dit genre, maa met deze aanwinst is èn de vroege 17de eeuw èn Esaias vani Velde nu aanzienlijk beter vertegenwoordigd. De tweede aanwinst op het gebied van de oude schilderkunst) ruim anderhalve eeuw later ontstaan dan de Buitenpartij. Het is een omstreeks 1790 te dateren gezicht op de Amsterdamseo: Spaarnwouder Poort. Het stuk werd uit particulier bezit verwoi- ven tijdens de voorbereiding van de tentoonstelling Stadsge zicht Haarlem 1750-1850, die rond de jaarwisseling 1977-78ir het museum gehouden werd. (paneel, 55,6 x 75,5 cm; afb.2) Hoewel het schilderij in de catalogus van genoemde tentoon stelling onder nr. 2 als anoniem is opgenomen, is het met waar schijnlijkheid toe te schrijven aan Isaak Ouwater (1750-1793) vlg. cat. 48 en 49 van betreffende tentoonstelling). Stadsuitbreiding en de eisen van het moderne verkeer hebber de situatie, op het schilderij weergegeven, op de poort zelf na onherkenbaar veranderd. Toch begon ook toen als men over de brug de stad uitging de weg langs de Trekvaart naar Amster dam, net als nu, zij het dat het toen geen vierbaans autoweg was. Het gebouw links, aan het begin van die weg, was een herberg, waar reizigers die voor een gesloten poort kwamen konden overnachten. Hoewel deze rubriek niet bedoeld is voor kunst uit de laatste honderd jaar, wordt hierop gaarne een uitzondering gemaakt voor de schenking-Ladenius. Het betreft hier een omvangrijke collectie werken van Nederlandse kunstenaars hoofdzakelijk uit deze eeuw, die de moderne verzameling van het museum aan zienlijk aanvullen en uitbreiden. Tot de ruim twintig schilderijen en aquarellen behoren een dozijn werken van Isaac Israels waaronder een zelfportret en het portret van de Gezusters Arnt- zenius. Verder werk van Coba Ritsema, een van de Amster damse Joffers, Suze Robertson, G.W. Dijsselhof, van Jan Sluijters onder andere het portret van Elsje van Lier en van Jan Wiegers een groot naakt. Tenslotte vier werken van Anton Rooskens, vertegenwoordiger van Cobra. De heer Ladenius, van beroep medicus, heeft in zijn zeer lange leven een grote kunstcollectie bijeengebracht, waarvan nu dus een deel is overgegaan in openbaar kunstbezit. Een gebaar dal niet hoog genoeg te waarderen is, daar het voor een museum

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 142