Antoniestraat 55 Al was het achterwerk van de Spaarnekerk een plaats voor heilige handelingen, het gezicht erop vanuit de woning Antonie straat 55 kon niet bepaald verheffend worden genoemd. Met zo'n grauwe steenmassa tegenover zich leek dit huis geen gouden toekomst beschoren te zijn. De onaantrekkelijkheid werd nog vergroot door de belendende rommelige opslagplaats van een steenhouwerij. De ontruiming door de laatste bewoner leidde niet tot een schare van kopers. Als eenzame gegadigde meldde zich in 1971 de heer E.J. Heek. Hij kocht het huis met de bedoeling er een constructiebureau te vestigen. De bekoring van het klokgeveltje duurde echter maar kort. De eigenaar stapte naar de gemeente en wist die tot overname te bewegen. Opnieuw moest een transactie plaatsvinden aleer er uitzicht op restauratie kon zijn. De optimist die eindelijk wat in deze som bere woning zag was de heer C A. Fictoor. Om te voorkomen dat hij zich zou bedenken legde het bureau Monumentenzorg hem een fraai plan voor. De heer Fictoor, metselaar van beroep, ging na de verkregen goedkeuringen zelf aan de slag. Hij had geen haast en maakte er vrijetijdswerk van. Het geduld van de mo- numentenzorgers die graag resultaten zien werd danig op de proef gesteld. Als tijdstip van aanvang staat 8 juni 1977 geno teerd. Eind 1978 leek het stadium van afwerking in zichtte komen. Al eerder is opgemerkt dat veel huizen in de Burgwalbuiirt bestonden uit een beganegrond en direct daarop een zolder verdieping met hoge borstweringen. De kromme spantpoten waren op de balklaag geplaatst. Deze opbouw vinden we ook terug achter de betrekkelijk jonge gevel van Antoniestraat 55. De kap had hier drie dakschilden. Vermoedelijk waren metsel stenen vroeger duurder dan pannen. Aan de achterkant van een huis werd meestal veel minder zorg besteed dan aan de voor kant. Bij de opstelling van het plan is ruimtevergroting nagestreefd. Dit kon door de achtergevel drie meter te verplaatsen en tot de nok toe op te trekken. In strikte zin is dat natuurlijk geen restauratie, maar er moest water in de wijn worden gedaan om de woning een beetje aantrekkelijk te maken. Om dezelfde reden is de keuken aan de straatkant geprojecteerd. De woonkamer ziet uit op een gunstig gelegen en tamelijk grote tuin. Boven vinden we vier slaapkamers en een badkamer. Het door deze verbouwing verkregen gerief vergoedt grotendeels de niet zo beste ligging van dit huis. Aan de voorgevel behoefde weinig te gebeuren. Het voegwerk is vernieuwd en de T-vormige vensters kregen een indeling van 168

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 170