Lombardsteeg 14 zes ruiten per raam. De ranke top geeft het front enige elegantie. Een paar natuurstenen blokjes onderin wijzen op de vroegere aanwezigheid van een stoep met hekpalen. Op de plaats van de aanbouw ter linkerzijde was eertijds een steegje. Dit gaf toegang tot het achterterrein waarop in de vorige eeuw een stuk of wat eenkamerhuisjes zijn gebouwd. We zien deze inmiddels verdwenen situatie op een stadsplattegrond uit 1880. De ruimte voor het bouwen van die huisjes kwam vrij na afbraak van een achter de rechterbelending staande schuilkerk. Dit gebouw is op de kaart van Nautz aangegeven als „gewezen R.C. Kerk St. Bavo". Met zijn binnenmaten van 3,75 bij 7,5 meter biedt dit huisje maar weinig bewegingsvrijheid. Ook kan men slechts aan de voorkant zijn neus buiten de deur steken, want de achterkant zit potdicht. Er is geen plaatsje of tuintje om af en toe op eigen terrein wat frisse lucht te happen. Sinds we galerijflats hebben zullen de meeste mensen het wonen in zo n krap gedoetje misschien een celstraf vinden. Het is dus geen wonder dat deze woning al meer dan twintig jaar leeg stond. Door het destijds aardige trapgeveltje was de waarde als mo nument niet onopgemerkt gebleven. Dat blijkt uit de vermelding op de „Voorlopige Lijst der Nederlandse Monumenten van Ge schiedenis en Kunst", uitgegeven in 1921Kort na de oprichting van het gemeentelijke Monumentenbureau werd het in bezit van de gemeente zijnde huisje zorgvuldig in tekening gebracht. Elke scheur en verzakte steenlaag zijn erop aangegeven. Een collecte in deze op enkele plaatsen niet slecht florerende buurt had misschien het nodige geld voor de restauratie kunnen opleveren. In een straatje met de naam Lombardsteeg mag je toch wel tenminste één pand verwachten dat van goede kwaliteit is. Het leek met dit monumentje niet de goede kant op te gaan. Zeker was dit zo met het topje, dat de neiging vertoonde naar beneden te komen. Het moest worden gedemonteerd en er kwam een onooglijk schotwerk voor in de plaats. In deze toe stand was de „monumentwaardigheid" niet overtuigend meer. Vermelding op de monumentenlijst van 1968 is dan ook achter wege gebleven. Met de kwalificatie „beeldbepalend" bleef het huisje een bescheiden rol toebedeeld. Misschien moet je eerst enige jaren tamelijk benepen in Parijs hebben gewoond om een weinig riant gelegen huis aan de Haarlemse Lombardsteeg te kunnen waarderen. De heer A P. Josseaud, restaurateur van antieke meubelen, was gewend te verkeren met dat wat is afgeleefd maar toch nog karakter heeft. 169

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 171