huisjes. Waar vroeger nauwelijks lucht was om adem te halen, is nu een royale buitenruimte. Van beide woningen sloot de ene aan tegen de achtergevel van het pakhuis. Op de kaart van Nautz, gedateerd 1822, is er al niets meer van te zien. In onze jaren was ook bijna het pakhuis zelf van de kaart geveegd. Er moest iemand uit Ridderkerk komen om dat te verhoeden. Wie zich graag verbaasd of verrast voelt, doet er goed aan Monu mentenzorg als beroep te kiezen. Spaarnwouderstraat De gevelsteen met klaverblad en de ligging op de hoek van de 78 Spiegelstraat maken het zoeken naar dit huis gemakkelijk. An dere kenmerken die ons daarbij helpen zijn de nogal brede trapgevel en het steile zadeldak. Zoals een echt monument betaamt, was ook dat op het adres Spaarnwouderstraat 78 geen toonbeeld meer van degelijkheid. Het lekkende dak en de wankele geveltop signaleerden een naderend levenseinde. Architect J. van Brugge had snel een restauratieplan klaar. Zijn eerste tekening, gedateerd 30 november 1971, maakte een hoopvolle indruk. De presentatie ging echter niet gepaard met gunstige berichten over een goedgevulde beurs. Veel meer dan een eenvoudige steiger kon er niet worden bekostigd. De buurt bewoners hebben dan ook jaren lang tegen dat obstakel aan moeten kijken zonder dat zij iets van betekenis zagen gebeuren. Het 12 meter diepe pand bevatte een laatstelijk als winkel ge bruikte bedrijfsruimte en een afzonderlijk bovenhuis. Op het achtererf is omstreeks 1870 een woning gebouwd. Deze stond dus aan de Spiegelstraat, vroeger Molensteeg geheten. De begane grond was bij de winkel getrokken, die daardoor een diepte kreeg van bijna 17 meter. Dit bijgebouwde en niet be paald fraaie huis blindeerde de achtergevel van ons monument Het bleek gelukkig rijp te zijn voor een gastvrij verblijf in een puinbak. Er is sinds 1971 heel wat met Het Klaverblad afgetobd. Rijken gemeente leverden in 1975 plichtsgetrouw hun subsidietoezeg gingen, maar wat er verder nodig was kwam niet op tafel. Daar een aanmerkelijk hogere bijdrage kon worden verwacht wan neer ook de beganegrond een woonbestemming zou krijgen, werd een nieuw plan ingediend. De verandering van bedrijfs ruimte tot woning vereiste echter een speciale goedkeuring. De wijkraad van de Burgwal en de winkeliersvereniging van de Spaarnwouderstraat kregen inspraak en tekenden tegen het plan verzet aan. Zij waren van mening dat de straat als winkel gebied in stand moest blijven. De bouwvergunning is daardoor niet verleend. Er zat toen niet anders op dan het plan terug te draaien, hoewel de aangepaste subsidieverlening al rond was. 178

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 180