i, is De eigenaresse gaf de moed op en besloot tot verkoop. Als ine gegadigde meldde zich de „Vastgoedcombinatie Stator" te /an Krommenie. De overdracht had plaats in 1977. ïze Er De afdeling Monumentenzorg kreeg nu te maken met het archi- Vie tectenbureau L. Kraak en F.J.A. Bruyn te Hoofddorp. Op het au- moment dat wederom nieuwe tekeningen werden geleverd stond het object van onze zorg al drie jaar met een open dak. Een metamorfose tot badkuip leek nabij te zijn. Slechts de de geveltop was hersteld en er was wat gedaan aan de zijgevel. In januari 1978 kon het werk eindelijk worden hervat. De kosten de van voltooiing waren geraamd op vier ton. Het Haarlemse aan- 3nt nemingsbedrijf Nolet, dat reeds bij de eerste herstellingen be- 78 trokken was, mocht de restauratie tot een goed einde brengen, de De bovenwoning kwam begin oktober voor gebruik gereed. De winkelruimte werd opnieuw betrokken door de firma Janssen, :iin die daar al sinds 1967 met een meubelzaak gevestigd was en en bovendien elders in de straat enkele van die winkels heeft, iet an Ook bij dit monument konden we niet nagaan hoe het er in irt- eerste aanleg heeft uitgezien. Vooral de ramen en de onderpui an zijn aan verandering onderhevig geweest. Van de nogal lage >n. eerste verdieping heeft men het voorste gedeelte een keer verhoogd. Buiten is dat te zien in de zijgevel, waar de goot in ie- hoogte verspringt. iet Bij de restauratie zijn de geveltrappen weer tot de top doorge- nd trokken. De achtergevel is vernieuwd, na sloping van het bouw- 3e vallige huis aan de Spiegelstraat. Ook de kap is geheel ver en nieuwd, met inbegrip van de spanten. De krappe verdieping- ie- hoogten zijn wat vergroot, door de vloeren van de tweede en nt. derde verdieping iets hoger te leggen. De ramen van de voorge en vel werden met elkaar in harmonie gebracht. Hierbij is uitgegaan van de indeling die werd aangetroffen in de ongeveer tweehon derd jaar oude ramen op de tweede verdieping. en '9' We zouden nu nog wel graag willen weten hoe het precies zit iar met de geschiedenis van dit monument. De beschikbare gege- n- vens zijn slechts fragmentarisch. Op de kaart van Thomas Tho rn, maszoon, gedateerd 1578, staat al een pand op deze plaats s- getekend. Een verkoopakte uit 1590 maakt melding van een 3e huis met erf en hooiberg, genaamd 't Claverblat. In 1626 is er Je sprake van „een bakkerij daar aanbehorende". Wat het achter- et erf betreft vermeldt een akte uit 1808 de aanwezigheid van een "I* stallinq voor zes koeien en een paard, waarboven een hooizol- °r der. te Al deze stukken laten ons in het onzekere over de eigenlijke is. bestemming van het huis zelf. Volgens Allan zou het in 1696 te 179

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 181