blijft de oude indeling nagenoeg intact. Het rechterhuis daarente gen wordt van binnen grondig veranderd. De beganegrond houdt zijn bedrijfsbestemming. De verdiepingen worden onderver deeld in totaal drie appartementen. Er kunnen aldus drie leliën in worden ondergebracht. Dat zou aardig passen bij de brouwerij van die naam, welke hier of op een andere plaats in dit rijtje gevestigd was. Het bestemmingsplan voor het beschermde Dorpsgezicht zal vermoedelijk in 1979 van kracht worden. We moeten afwachten welk effect dat zal opleveren. Een uitstekend voorbeeld van aangepaste nieuwbouw is de woning IJdijk21met een tuitgevel aan voor- en achterkant. Het huis dat hier voorheen stond moest wegens ernstige brandschade worden afgebroken. Veel minder geslaagd zijn de herbouwde gevels op het adres Visserseinde 39. Er is een opzichtige soort gevelsteen toegepast en de ramen zijn uitgevoerd in blank hardhout. Deze materiaalkeuze moet ernstig worden betreurd. Het bureau Monumentenzorg heeft wel met veel moeite gedaan gekregen dat de vorm van het huis met zijn fraaie kap behouden bleef. Wie deze woning wil zien moet zich begeven naar de achterkant van nummer 41 Het huisje Visserseinde 47 onderging enkele gesubsidieerde verbeteringen onder andere bestaande uit het aanbrengen van een dakkapel. Deze is met zijn bruine lakwerk niet erg goed uit de verf gekomen. Twee lelijke aluminium pijpen, door de eige naar zonder overleg aangebracht, nopen de beschermers van het Dorpsgezicht lucht te geven aan opgekropte ergernis. De woning staat links van het oude Haarlemmersluisje. Erachter vinden we het huis waar vroeger de sluiswachter woonde. Dit draagt het nummerbord 49. De restauratie zal misschien bin nenkort tot uitvoering komen. Een eind verderop staat de woning Spaarndammerdijk 87. Op enkele stukjes muur na is alles vernieuwd. De te lage grondslag werd 30 centimeter opgehoogd. Het huis zelf is met ongeveer dezelfde maat omhooggegaan. Door de slechte grondsoort en de onvoldoende funderingscon structies is het soms onmogelijk de oude huizen in Spaarndam overeind te houden. Dit probleem deed zich ook voor op het adres IJdijk 37. Behalve voor een gedeelte van de achtergevel moest tot herbouw worden besloten. Het huis herkreeg de oude vorm. Hiervan zijn de geknikte dakschilden een opvallend ken merk. De niet slecht in het dorpsbeeld passende gemeentewoningen Kerklaan 5 tot en met 27, gebouwd in 1915, leken zich getrouw 183

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 185