aanvraag voor de bouw van een garage met zeventien boven woningen. Inmiddels waren de oude pandjes al met de grond gelijk gemaakt. Het is de vraag of de toezegging van het ge meentebestuur dat de geveltjes aan de westzijde van het plein herbouwd kunnen worden ooit nog in daden wordt omgezet. Witte Herenstraat. Op 18 juni 1978 richtte het bestuur zich met een adres over de Witte Herenstraat tot B W van Haarlem. In de brief schreef „Haerlem" dat sloop van de panden Witte Herenstraat 3, 5, 7, 9, 11 en 13 ernstig zou worden betreurd. Afbraak dreigde in verband met nieuwbouwplannen. Het be stuur wees erop dat de genoemde panden het karakter van het straatje mede bepalen. In het noordwestelijk deel van de bin nenstad is de Witte Herenstraat van grote toeristische waarde door de 19de-eeuwse sfeer die er nog heerst. Bij rondwandelin gen door de stad is dit straatje vaak in de route opgenomen. Gepleit is daarom voor het herstel van de betrokken huisjes in plaats van nieuwbouw. Het gemeentebestuur berichtte dat de brief ter behandeling is doorgegeven aan de uitvoeringsgroep Witte Herenstraat. Resultaten van deze actie zijn nog niet be kend. Mooie Nel en omgeving. Naar aanleiding van de nota „Ontwik kelingsmogelijkheden voor het deelgebied Mooie Nel" van de Stichting Recreatiegebied Spaarnwoude zond het bestuur op 27 januari 1978 een brief aan de stichting. Hierin werden ernstige bezwaren naar voren gebracht tegen de plannen om nieuwe watersportgebieden te situeren oostelijk van de Mooie Nel. Ge steld werd dat ten onrechte geen variant was opgenomen waarin het huidige weidegebied gehandhaafd kan worden, zon der vergroting van het waterareaal. Er werd bezwaar tegen aangetekend dat voorbij was gegaan aan een historische waardering voor dit zeer bijzondere gebied en zijn betekenis voor de Haarlemmers van nu en later. In het schrijven werd uitvoerig ingegaan op de geschiedenis van dit gebied, dat vanouds van groot belang is geweest voor de betrekkingen tussen Haarlem en Amsterdam. Van Haarlem liep de oude weg naar Penningsveer, waar een overhaal was, over het krekengebied ten zuiden van de Mooie Nel. Deze weg zet zich voort in de Kerkweg. Die loopt grotendeels over een circa 5000 jaar oude kreekrug, een uitloper van de strandwal waarop Haarlem is gevestigd. Langs de weg heeft in de Middeleeuwen een verkaveling plaats gehad, waarbij de boerderijen op de koppen van de kavels zijn gebouwd. Waar het zand het hoogst boven het veen uitkomt ontstond Spaarnwoude. Wellicht hebben deze wegen al in de prehistorie bestaan. Iets ten noorden van Spaarnwoude sluit

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 202