Op 20 december 1904 werd Frits Albrecht te Nijmegen geboren. Daarmede kwam iemand ter wereld, die in het maatschappe lijke, in het bijzonder, politieke leven een belangrijke rol zou gaan spelen. Al zeer vroeg openbaarde zich zijn politieke belangstelling en het was niet te verwonderen dat hij op in die tijd als zeer jong geldende! - dertigjarige leeftijd de gemeenteraad van Haarlem binnentrad als afgevaardigde van de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij. Het was evenmin te verwonderen dat aan dat lidmaatschap van de gemeenteraad begin 1941 een einde kwam. Als één aspect kenmerkend was voor Albrecht was dat, naast zijn bewogenheid met het lot van de minstbedeelden in de samenleving, zijn gedreven liefde voor de democratie. Enige andere staatsvorm dan de parlementaire democratie werd door hem met kracht afgewezen. Allen die hem hebben gekend weten hoe hij met weerzin de nationaal-socialistische bezetting heeft ervaren. Bij een passief ervaren heeft hij het niet gelaten; het was, met zijn strijdbare karakter, onvermijdelijk dat hij ook actief in het verzet ging. Daarover valt niet zoveel concreets te vertellen; niet alleen omdat men tijdens de bezettingsjaren elkander om be grijpelijke redenen zo weinig mogelijk vertelde, maar ook omdat Frits Albrecht niet de man was om na de oorlog zich op de borst te kloppen en uiting te geven aan wat hij in de donkere jaren tegen de bezetter had gedaan. Het lag voor de hand dat hij in november 1945 lid werd van de ,,Noodraad" in Haarlem, welke in 1946 een normaal gekozen gemeenteraad werd. Het lag evenzeer voor de hand dat hij na een aantal jaren voorzitter werd van de - toen - PvdA-fractieH ij deed dat op bekwame wijze, met gezag in de raad, door kennis van zaken en welbespraaktheid, én niet in de laatste plaats door een soms scherp, soms ontspannend, groot gevoel voor humor. Het is jammer dat het kader van deze bijdrage niet toelaat om daarvan enkele markante voorbeelden te geven. Het raadslidmaatschap combineerde hij met zijn beroepsfunctie van algemeen secretaris van de Partij van de Arbeid; in elk van de functies had hij profijt van de andere. In de gemeenteraad kon hij de problemen van de gemeente in een breder maat schappelijk kader plaatsen; als secretaris van de partij kende hij de noden van mensen letterlijk in en om hun huis. In 1959 werd hij tot andere politieke functies geroepen - burge meester van Gieten, gedeputeerde in Drente. Dat betekende zijn vertrek uit de gemeente Haarlem, voor welke hij overigens 229

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 231