Jacob Evert baron de Vos van Steenwijk 30 april 1889-16 juli 1978 Op 16 juli 1978 overleed op negenentachtige jarige leeftijd Dr. j.E. baron de Vos van Steenwijk. Voor niet zo heel veel mensen zal dit bericht een schok hebben betekend: reeds in 1954 legde hij immers, in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, zijn functie van commissaris der koningin van Noord-Holland neer. Nog een zevental jaren was hij daarna president-curator van de Rijksuniversiteit te Leiden, maar de laatste jaren leidde hij een steeds meer teruggetrokken leven. Wie was nu deze alweer bijna vergeten magistraat? Wanneer je hem niet kende en op straat tegenkwam, leek hij misschien een wat in zichzelf gekeerd mens, een wat gedron gen figuur met een markante kop en krachtige neus, wat hoog hartig, de zwarte Edenhat iets achterover, zich niet erg bewust van hetgeen zich om hem heen afspeeldde. Voor degenen evenwel, die het voorrecht hadden hem te heb ben gekend en meegemaakt is een heel andere herinnering achtergebleven. Zij zullen niet licht zijn uitgesproken persoon lijkheid, zijn helder inzicht en kennis vergeten. Hij was een bijzonder man, een ouderwetse regent in de goede betekenis van het woord, die zowel in grote als in kleine kring op buitenge wone wijze het woord wist te voeren. Een man die je wanneer je eenmaal zijn genegenheid had gewonnen, met raad en daad terzijde stond en je steeds weer, samen met zijn echtgenote, in hartelijkheid en vriendschap ontving. Een man kortom, die in een gezelschap alleen al door zijn sterke karakter aanwezig was! Het is goed hier het een en ander over zijn merkwaardige levensloop te vermelden. Baron De Vos van Steenwijk werd in Zwolle geboren, alwaar zijn vader lid was van Gedeputeerde Staten van Overijssel. Na zijn middelbare schoolopleiding studeerde hij aan de Leidse univer siteit en promoveerde in de wis- en sterrenkunde. Aanvankelijk verbonden aan de Sterrenwacht te Leiden, kwam hij in 1919 bij het onderwijs. Tot 1925 was hij leraar aan het Nederlands Ly ceum te Den Haag, in welk jaar hij naar Parijs toog om tot 1931 werkzaam te zijn op het culturele bureau van de Volkenbond aldaar. Teruggekeerd in Nederland werd hij een van de twee secreta rissen van het Nationaal Crisis Comité. In februari 1933 ving zijn bestuurlijke loopbaan aan. Zwolle verwelkomde hem als bur gemeester. Vier jaren verbleef hij daar, totdat in november 1937 de hoofdstad van Overijssel verwisseld werd voor de hoofdstad van Noord-Holland, Haarlem. Op 6 maart 1941 werd de burge meester van de Spaarnestad tegelijk met zijn collegae van Amsterdam en Zaandam op last van de Duitsers ontslagen. In 235

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 237