Afscheid van wethouder P. W. Voskuilen. Burgemeester Reehorst feliciteert de nieuwe ridder in de Orde van Oranje Nassau. Stadhuis en Grote Kerk Er werden plannen ontwikkeld voor een aantal verbouwingen in de (14 juni) omgeving van de raadzaal. De oude kloostergangen langs de pand- plaats zullen gedeeltelijk voorzien worden van glaswanden in de bo gen waardoor ze beter eenverkeersfunctie" kunnen vervullen. Ook zou er een kantine kunnen worden gevestigd. In dit plan hoort ook de restauratie van de Kapittelzaal, die in gebruik was voor materiaal-opslag. De gemeenteraad ging akkoord met deze voorstellen, de uitvoering kan in 1979 worden verwacht. Dit plan lag in de orde van grootte van een miljoen; tientallen miljoenen zullen moeten worden uitgetrokken voor de broodnodige ,,instandhoudings"- operatie van de Grote Kerk. De ramingen lopen van 25 miljoen volgens prijspeil 1977 tot 38 miljoen indien de inflatie wordt verrekend. De kerkvoogdij van de Grote Kerk kwam met uiterst alarmerende rappor ten over de bouwkundige staat van het bouwwerk. Het dak was zo slecht verankerd op de muren, dat er bij een forse storm wezenlijk gevaar zou ontstaan. Maar wie moet die miljoenen betalen? Het rijk, de gemeente en de provincie worden daar op grond van de Monumentenwet voor aange sproken. En hoewel de rijksmonumentenpot vrijwel leeg was en uiter aard ook de gemeente slecht bij kas zat, waren deze twee instanties bereid om de restauratie te bekostigen. De provincie Noord-Holland maakte echter bezwaren. Provinciale Staten hadden een monumen tennota aanvaard, waarin de provincie verklaarde geen taak te heb ben bij het in stand houden vannationale monumenten" en de Grote Kerk is zeker een nationaal monument. Het probleem was in 1978 niet opgelost. Wel werden er vast restaura tieplannen ontwikkeld, waarbij vooral ruimtelijke problemen opdoken. Het materiaal zou zo dicht mogelijk bij de Kerk moeten worden opge- 258

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 260