Lyk is in het Choor bygezet; de Lykstatie was zeer deftig, en bestont in 65 Paar, duyzenden van Aanschouwers waren op de been, om die ongemeene Lykstatie te zien." Alsof men een staatsman ten grave droeg, zo werd Cajanus naar zijn laatste rustplaats begeleid. Zo „berucht" was hij ge weest dat de „Opregte Haerlemsche Courant", zeer schaars met Haarlems nieuws, hem tweemaal in haar kolommen op nam. Het zijn ook deze berichten, die de meeste kroniekschrij vers hebben geraadpleegd. Zijn graf is waarschijnlijk sober gebleven want er is niets bekend over een inscriptie of ander beeldhouwwerk. Uit het begraaf- boek blijkt dat zijn graf vier stenen in beslag nam, namelijk nummer 61 en drie ongenummerde, omschreven als „een le- gerste in de grootekerk op het Laagekoor". De kosten waren ruim het dubbele van een gewoon graf, namelijk 53 gulden44). Later kwam zijn graf in het bezit van de familie Hodshon. Direct na de dood van Cajanus was notaris Baart begonnen met de inventarisatie van zijn bezittingen in huisje 25 van het Pro veniershuis. Aan de hand van deze inventaris kunnen we ons een beeld vormen van het interieur waarin Cajanus het laatste jaar van zijn leven vertoefde. Het huisje had een boven en beneden met portaal, snuiver (kleine keuken), kelder en tuin. Het meubilair in de benedenka mer bestond uit een kapspiegel met vergulde lijst, een tafel met vier laden, een veldtafel, een hoekkastje, een vierkant met groen bekleed tafeltje, een hangkast, een met leer beklede leuningstoel, een gladde leuningstoel, een matten taboeret, een eikenhouten rustbank met paardeharen matras en een bedstee met peluw, kussens, een gevoerde katoenen en twee witte wollen dekens alsmede een wit duffels beddekleed. Voor de bedstee hingen groene met geel gezoomde gordijnen en een dito valletje en beddekwast. Voor de ramen hingen witte linnen en groene gazen glasgordij nen aan een koperen roedje. Op de vloer lagen matten. Op de tafel stonden twee in slechte staat verkerende vogelkooi tjes, een bijbel van de Augsburgse Confessie in folio, twee afzonderlijke testamenten in octavo, Jan Arends „Ware Chris tendom" in kwarto, zes verschillende boeken in octavo en een catechismus. In een kastje onder de trap bevonden zich een koperen tafel schelletje, een koperen theeketel, een koperen en tinnen ta baksdoos, een blikken inktkoker, een koperen kwispedoor, een notehouten koffiemolentje, een Engels theeblaadje, drie kelkjes

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 32