3ev Dr. J. Römeungh /oge- De twee levens van Piet Tideman Piet Tideman was nog geen drieëntwintig jaar oud toen Willem Kloos hem, in april 1894, aanstelde tot redactiesecretaris van het gerenommeerde tijdschrift ,,De Nieuwe Gids dit tot groot ongenoegen van de meeste andere redactieleden en medewer kers van het blad zoals Verweij, Van Eeden, Van Looy, Van Deyssel, Van der Goes. Deze benoeming was de druppel die de emmer van hun ongenoegen over Kloos' optreden in het afgelo pen jaar deed overlopen. Zij staakten hun medewerking aan het tijdschrift, dat hiermee tot onbeduidendheid verviel.Wie was deze Piet Tideman, rondom wiens persoon zich zoveel onver kwikkelijks afspeelde en wiens naam door de literatuurhistorici vrijwel nooit anders dan met afschuw wordt vermeld? Wie was deze ,,boze genius der tachtigers"1), deze „verfoeilijke epigoon van Kloos"2), „vol van onuitsprekelijk kleinburgerlijke sentimenten"3)? Wie was „deze gedrochtelijke verschijning"4), „dit jongmens zonder verleden en zonder toekomst, volkomen talentloos en weergaloos onhebbelijk, onder wiens handen de Nieuwe Gids dood was gebleven"5)? „Men zegt, maar men zegt zoveel," zo schrijft Frank van der Goes quasi argeloos in zijn „Litteraire herinneringen uit den Nieuwe Gids tijd", „dat de student Tideman en de latere advocaat van die naam een en dezelfde persoon zijn." De Haarlemse advocaat Mr. P. Tideman was een bekende figuur in den lande sinds 1910, toen hij het was geweest die in de beruchte lintjeshandel van Abraham Kuyper de kat de bel had aangebonden. Tien jaar later was hij de verdediger van Herman Groenendaal, de fameuze dienstweigeraar. Om aan het door hem geschetste beeld van het minne mannetje van de Nieuwe Gids geen afbreuk te doen, laat Van der Goes deze zaken, waarvan hij natuurlijk heel goed op de hoogte was, onvermeld. Het is op zijn zachtst gezegd unfair van Van der Goes en van literatuurhistorici als Donkersloot en Stuiveling, die hem hierin volgen, om de mens Tideman te blijven honen dertig, veertig jaar nadat hij zich als even twintigjarige studentikoos vlerkachtig had gedragen. Tidemans particuliere papieren kwamen na zijn dood aan de Koninklijke Bibliotheek. Kennisneming van deze corresponden tie doet ons een ander mens kennen dan de bruut die Van der Goes en anderen van hem hebben gemaakt. En wat zijn vlegel jaren betreft: wie zo bewierookt wordt door mensen als Kloos en Boeken, door Alphons Diepenbrock en Willem Royaards, ziet zichzelf al gauw als een klein genie en meet zich dienovereen komstig vreemde allures aan. Piet Tideman werd op 27 juni 1871 geboren te Hoorn als zoon van de remonstrantse predikant aldaar. Zeven jaar later ver huisde het gezin naar Haarlem, waar dominee Tideman tot 1901 werkzaam bleef. 85

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 87