schapskunst die zal gedistilleerd moeten zijn uit het Kristendorr en het Heidendom, ik bedoel het moderne Heidendom (Niet sche, Kloos) en die haar goddelijk recht zal ontlenen uit den bror waar ook het Kristendom die uit putte en haar menschelijk recti uit het positief barbarisme van gedachten en gevoel"34). Mo dieuze kretologie van een jongeling die Maurice Barrès gelezer had! Het jaar 1894 was een veelbewogen jaar, zowel voor Tidemai persoonlijk als voor ,,De Nieuwe Gids". Het begon ermee dat zijn vader probeerde hem wegens zenuw ziekte in een inrichting geplaatst te krijgen35). Toen dat mislukte moet alle contact tussen vader en zoon zijn verbroken. Dooi financiële steun van vrienden wist hij het hoofd boven water te houden. In mei werd hem een lichamelijk zwaar gehandicapte zoor geboren, en toen hij in september in het huwelijk trad met Anna Elisabeth Eman, net twintig jaar geworden, waren de weder zijdse ouders niet aanwezig. Het waren ook maar weinig vrien den die Tideman verwachtte in het kerkje te Sloterdijk, waarde huwelijksvoltrekking zou plaatsvinden: Gijs van Tienhoven Willem Witsen, Jan Hofker en natuurlijk Diepenbrock aan wie hij verzocht het orgel te bespelen. Geen Kloos en Boeken evenwel In Sloterdijk had Tideman een grote villa gehuurd „Meer er Vaart" waar hij met vrouw en kind gedurende enige maanden van 1894 verbleef. De financiële moeilijkheden waarin hij kwam te verkeren noopten hem echter spoedig naar andere woon ruimte om te zien, waarna hij zich te Abcoude vestigde. Dat hij in december 1894 een baantje als corrector bij „De Telegraaf accepteerde, waar hij overigens na een week al woei genoeg van had, wijst er eveneens op dat de financiële situatie waarin hij toen verkeerde, niet rooskleurig was. Jaren later schreef Tideman dat hij en zijn vrouw „door een hel van onbeschrijfelijk lijden" waren gegaan, „hun maatschappe- lijken ondergang tegemoet"36). Tegen deze achtergrond voltrokken zich de dramatische ge beurtenissen rond „De Nieuwe Gids". Door het uitvallen van Kloos, die nu geheel en al aan de drank was geraakt, was de redactie van het tijdschrift vrijwel geheel in handen van Tideman, die dan ook enkele nummers praktisch in zijn eentje vol schreef. Toen de oud-medewerkers onder leiding van Van der Goes besloten om aan deze toestand een einde te maken, en daartoe een vergadering belegden, bracht dit Tide man tot een woedeuitbarsting in versvorm:

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 94