1 k. „D( trekken aan wat zij zagen als Tidemans verderfelijke invloed, an de Kloos en Boeken die enige tijd in Sloterdijk tegenover Tideman an Ai) hadden gewoond, vertrokken vandaar in juli en het heeft er alle vroe: schijn van dat men bewust Tideman op afstand hield. Bitter 3 doo schreef deze aan Diepenbrock: „Willem heb ik alles verge- i Boe ven maar toen ben ik hem gaan herinneren, hoeveel ik van it hee hem heb gehouden, ik die hem nooit noodig wou hebben, meer raad dan mijn hond, meer dan mijn vader, meer dan mijn ziel in hare 'geoi; zelfgenoegzaamheid, meer dan mijn kind, meer dan mijn oeter broer,"45). oteer igaai Groot was Tidemans razernij toen hij uit Diepenbrock's mond emar moest vernemen dat er eerstdaags een nummer van „De itlokte Nieuwe Gids" zou uitkomen geheel buiten hem om46). Tever- p" en geefs probeerden Diepenbrocken Van Tien hoven in de volgende 3eys maanden hem tot kalmte te brengen: „Het is met hem een was groote moeilijkheid om in momenten van gecompliceerde crisis ..dat den juisten toon te vinden, daar hij geheel is afgewend dat 'even iemand met zuivere genegenheid hem ernstig de waarheid zei- de of schreef zonder schroom voor de gevolgen"47). ■ompi Begin maart 1895 brak ook de vriendschapsband met zijn oude vriend Gijs van Tienhoven. „Door zijn onbeschoftheden en ar rogantie heeft hij het nu zoo erg gemaakt dat Gijs hem niet langer bij zich wil zien. Hoe dit eindigen moet? Hij heeft alle eergevoel en energie die ik vroeger bij hem veronderstelde klber verloren en is nu eigenlijk gek van opgeblazenheid. Hij is vol maakt gedemoraliseerd"48). =haa! De briefwisseling tussen Tideman en Diepenbrock eindigt in juni heel 1895 op een paar onbetekenende briefjes uit latere jaren na. Diepenbrock vraagt zich af of het gewenst is dat zij elkaar de .Een eerstkomende tijd nog zullen ontmoeten en Tideman berust erin i;al zou ik voor mij het wel anders willen"49), en te Naar motieven voor Diepenbrocks terughoudendheid kun- sche nen we slechts gissen; Tidemans „crisis" was immers op dat vorc" moment toch wel voorbij, leen) Dat Een levenstijdperk was hiermee voor Tideman afgesloten want ils hij ook het verbroken contact met Kloos is nimmer hersteld. In 1897 stuurt hij Kloos nog een tweetal verzen voor „De Nieuwe Gids" naaf en een paar jaar later gelukwensen met diens engagement, n de Maar ontmoet hebben ze elkaar nauwelijks meer. rock Wel schreef Tideman nog enkele herdenkingsartikelen over iaat- Kloos, waarin hij bleef getuigen van zijn grote bewondering voor arde hem, bijvoorbeeld in het „Bloemendaalsch Weekblad", toen Kloos in 1909 vijftig jaar was geworden: „Met Kloos te eeren, aide eeren wij het beste dat als gevoelige wezens leeft in ons zelf; wat ont- hij heeft geleden wij behoeven het niet opnieuw te lijden, wat hij 95

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1978 | | pagina 97