if if ter vaststelling wilden voorleggen. Deze ommezwaai had een kleine voorgeschiedenis: er zou een tentoonstelling worden ingericht, „Haarlem op zicht In het tentoonstel lingscomité was de gedachte geopperd de Vishal te ver sieren met een tweetal stadsvlaggen. Het hoofd van de afdeling Monumentenzorg van het bedrijf Openbare Wer ken (Corneille F. Janssen) had daarvoor een ontwerp ge maakt (afb. 4). Voordat de Hoge Raad van Adel had kunnen adviseren, werd de tentoonstelling reeds geopend en daar wapperde- als tentoonstellingsvlag- het nieuwe dundoek. Eveneens werd die vlag gevoerd op het kraaneiland „Le pelaar" vóór IJmuiden. Daar werd hij opgemerkt door de heer Sierksma, die op 4 juli 1964 aan burgemeester en wethouders schreef, dat de vlag ofschoon in forsheid van opzet zeer goed te noemen een fout bevatte: het kruis, in het gemeentewapen op de voornaamste plaats van het schild gezet, was in de vlag op de meest ondergeschikte plaats van het uitwaaiende gedeelte terechtgekomen (afb. 5). Het is duidelijk, wat er was gebeurd: de „broek" was aan de verkeerde kant van de vlag genaaid! Tot een vaststelling van de vlag van Corneille F. Janssen is het onder het burgemeesterschap van Cremers niet geko men. In september 1970 stuurde het provinciaal bestuur van Noord-Holland een circulaire over het vaststellen van ge- meentevlaggen aan de gemeentebesturen. De stadhuisaf deling „Secretariaat en Kabinet" stelde naar aanleiding van dat stuk bij „interne mededeling" d.d. 30 november 1970 de burgemeester (De Gou) de vraag, of het ontwerp-Corneille F. Janssen, goedgekeurd door de Hoge Raad van Adel(6), thans niet aan de gemeenteraad ter vaststelling behoorde te worden voorgelegd. Maar de burgemeester zag een zijns inziens betere mogelijkheid: op zijn kamer hing een schil- 101

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1979 | | pagina 103