hoofdbrekens is de redactie er eindelijk in geslaagd een opvolgster te vinden voor mevrouw Ratelband die de bi bliografie van Haarlem in het jaarboek verzorgde. Mevrouw p.Th.A. Sormani zal haar werk overnemen en de lacune van circa twintig jaar, die is ontstaan sedert publikatie van de bibliografie van Haarlem van mevrouw Ratelband, trachten op te vullen. Het is een oude traditie dat naast de jaarboeken ook losse monografieën door „Haerlem" worden uitgegeven. Lange tijd werden deze uitgaven verzorgd door de erven Bohn, de laatste jaren door de uitgeverij Schuyt Co. De produktie- kosten van een boek werden de laatste jaren echter zo hoog dat het alleen mogelijk bleek boeken te laten verschijnen die qua onderwerp zo ruim waren dat zij een grote oplage konden krijgen. Oplagen onder de 1000 exemplaren zijn commercieel in deze tijd nauwelijks meer haalbaar. Het gevolg is dat diverse manuscripten niet meer konden wor den uitgegeven. Voor opname in het Jaarboek Haerlem waren deze manuscripten veelal te omvangrijk of te spe cialistisch. Aan de andere kant beseft het bestuur dat het juist voor het inhalen van de grote achterstand die Haarlem op het gebied van historisch onderzoek heeft van groot belang is dat detailstudies over Haarlemse onderwerpen een zo groot mogelijke verspreiding vinden. Om die reden is het bestuur met een nieuwe reeks gestart, de „Haerlem '- reeks. Deze reeks bevat boeken en boekjes over Haarlem se onderwerpen in een wat eenvoudigere (dus goedkopere) uitvoering, welke tegen kostprijs via het secretariaat van de vereniging (wij openden daarvoor een postbus, zodat dit adres vele jaren hetzelfde kan blijven) verspreid worden. Wij denken voor deze reeks aan oplagen tussen 50 en 1000 exemplaren, afhankelijk van de te verwachten belangstel ling. Met name komen ook hulpmiddelen bij historisch on derzoek, zoals bronnenuitgaven, handleidingen, registers en indexen op historische bronnen hiervoor in aanmerking. Het eerste deeltje in deze reeks verscheen in 1979: het boekje over het Proveniershuis van de hand van mejuffrouw dr. G.H. Kurtz, waarvan het eerste exemplaar deze zomer door de voorzitter, mr. Phaff, aan Haarlems burgemeester, drs. J. Reehorst, werd aangeboden. Dankzij een bijdrage uit het publikatiefonds van de vereniging kon deze eersteling in een fraai jasje worden gestoken. (Het boekje kost 17,50 - leden krijgen 20% korting - en is te bestellen bij het se cretariaat van de vereniging, postbus 6363, 2001 HJ Haar lem.) Ook werd dit deeltje via een aantal Haarlemse boekhandels verkocht. Als nummer twee in de reeks zal een manuscript over de Bank van Lening in Haarlem verschij- 115

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1979 | | pagina 117